Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: KAUTSKÝ, Jan Václav
Datum narození: 1827
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1896
Místo úmrtí: St.Gilen
Jan Václav Kautský byl jedním z nejznámějších českých divadelních malířů. Společně s Brioschim a Burkhartem založil ve Vídni společnost (pracoval u něj i mladý Alfons Mucha), která se orientovala na vybavení interiérů a scénicko-technické zařízení divadel.
Kautský se zúčastnil soutěže na návrh opony ND v Praze roku 1878, ale porotě se zdál jeho návrh konvenční. Za neúspěch v soutěži byl roku 1881 odškodněn nabídkou, aby spolupracoval na výzdobě interiéru Národního divadla v Brně (v Besedním domě). Maloval zde oponu, s níž v Praze neuspěl. Ta byla později přemístěna do domu Marovských na Veveří.
Milan Kreuzzieger
mj. za studií na AVU hrál v česko-německém ochotnickém Švestkově divadle, tam maloval i dekorace,
od 1852 spolupracoval a od 1862 dekoračním malířem Stavovského divadla,
1861 opona pro ochotnické divadlo v Poděbradech.
1862 Jan Václav Kautský autorem hlavní opony Prozatímního divadla (Staroměstské nám., Hradčany, Vyšehrad, Karlův Týn, Říp, Blaník).
Existuje přesný popis první opony, resp. celého divadla (odkud byl patrně dále přejat), je od Jana Nerudy: "Opona, taktéž od dovedného Kouckého pocházející, podobá se nejspíše ještě bohatému čalounu. Je pokryta bohatými arabeskami a rozdělena ve více polí. U prostřed je obraz hradu pražského, dole v pravo Karlova Týna, v levo Vyšehradu, na hoře v levo Blaníku a v pravo Řípu. Po obou stranách jsou bohyně hudby a básnictví, na hoře znak zemský."
1876 Oponu Prozatímního divadla v Praze s bohatým řasením zachytil na své kresbě hlediště R. Koubal.
1865 opona pro Žamberk podle návrhu Romualda Muzuro (Port)
1876 opona pro Nové české divadlo.
"Do příchodu K.Štapfera do čela malířské dílny ND byl Kautský nepochybně nejvýznamnějším scénografem 2. poloviny 19. století, který umělecky ovlivňoval vývoj čes. divadelnictví." (Bořivoj Srba)
NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci. Praha, Academia 1988, s. 212 (Heslo Kautský, Jan Václav)
Jan Václav Kautský (1827 Praha – 1896 St.Gilgen) byl malířem krajinářem a divadelním scénografem. Studoval na pražské a později düsseldorfské akademii. Proslul především jako malíř divadelních dekorací ve Vídni. V roce 1863 byl jmenován dvorním divadelním malířem. Několik divadelních výprav maloval také pro pražské Prozatímní divadlo. Pravidelně obesílal výroční umělecké výstavy v Praze svými krajinomalbami. Vídeňský ateliér odevzdal roku 1892 svým synům Bedřichovi a Hanušovi.
Zpracoval Bronislav Pražan
Bibliografie:
NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci. Praha, Academia 1988, s. 212.
NERUDA, Jan: Popis první opony Prozatímního divadla z roku 1862, resp. celého divadla (odkud byl patrně dále přejat) je od Jana Nerudy - publikoval jej (anonymně) ve fejetonu (č. 319) v Hlasu, 19. listopadu 1862 - a je přetištěn in: Dílo Jana Nerudy XXI- Divadlení studie a referáty II - V "Prozatímním" I - První období Thoméovo, nakl. Kvasnička a Hampl v Praze, 1925, s. 10-11.
PORT, Jan: Kartotéka, 195x, Národní muzeum, divadelní odd., badatelna, zásuvka 69, část Výtvarníci
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 58, 59
Související Geografické celky
Související Opony
- Brno, Divadlo na Veveří, Apollón a Múzy na Akropoli, Jan Václav Kautský, 1881, Moravské zemské muzeum
- Poděbrady, Jiříkovo divadlo, opona J. Kautského, 1881
- Praha, Nové české divadlo / Novoměstské divadlo, opona, Jan Václav Kautský, 1876
- Praha, Prozatímní divadlo, opona s bohatým řasením, 1876(?)
- Praha, Prozatímní divadlo, opona s vyobrazením významných objektů spjatých s budováním české státnosti, Jan Václav Kautský, 1862
- Žamberk, opona, veduta Žamberka, Jan Kautský dle Romualda Mazury, 1865, nezachovala se
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.