Databáze českého amatérského divadla

Kalendárium: 1862 Opona Prozatímního divadla v Praze, autorem hlavní opony Václav Jan Kautský

Návrh Antonína Gareise (alegorie umění) nebyl realizován.

Dle dr. Porta byl autorem první opony, která zobrazovala Staroměstské náměstí, Hradčany, Vyšehrad, Karlův Týn, Říp, Blaník, Jan Václav Kautský.

1876 oponu Prozatímního divadla s bohatým řasením, zachytil na své kresbě hlediště R. Koubalík.

1862 Václav Jan Kautský autorem hlavní opony Prozatímního divadla (Staroměstské nám., Hradčany, Vyšehrad, Karlův Týn, Říp, Blaník). -
Existuje přesný popis první opony, resp. celého divadla (odkud byl patrně dále přejat), je od Jana Nerudy: "Opona, taktéž od dovedného Kouckého pocházející, podobá se nejspíše ještě bohatému čalounu. Je pokryta bohatými arabeskami a rozdělena ve více polí. U prostřed je obraz hradu pražského, dole v pravo Karlova Týna, v levo Vyšehradu, na hoře v levo Blaníku a v pravo Řípu. Po obou stranách jsou bohyně hudby a básnictví, na hoře znak zemský."
1876 Oponu Prozatímního divadla v Praze s bohatým řasením zachytil na své kresbě hlediště R. Koubalík.
Pramen: NERUDA, Jan: Popis první opony Prozatímního divadla z roku 1862, resp. celého divadla (odkud byl patrně dále přejat) je od Jana Nerudy - publikoval jej (anonymně) ve fejetonu (č. 319) v Hlasu, 19. listopadu 1862 - a je přetištěn in: Dílo Jana Nerudy XXI-
Skupina kalendárií:
Opony

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':