Databáze českého amatérského divadla

Opony: Praha, Prozatímní divadlo, opona s vyobrazením významných objektů spjatých s budováním české státnosti, Jan Václav Kautský, 1862

Autor: Jan Václav Kautský
Vročení: 1862
Motiv: významné objekty spjaté s budováním české státnosti, v jejichž centru je panorama Hradčan, doplněné múzami a zemským znakem
Jan Václav Kautský, spolupracující s českým divadlem nejprve samostatně, později jako společník vídeňské firmy Brioschi - Burghart - Kautsky. Podílel se na výtvarné výzdobě nové divadelní budovy Prozatímního divadla, byl autorem její první opony.

Popis dle Jana Porta: Staroměstské nám., Hradčany, Vyšehrad, Karlův Týn, Říp, Blaník. (JV: zdroj JP neuvádí)


Doplnění PhDr. Vlasty Smolákové, CSc.:

Přesný popis první opony, resp. celého divadla, (odkud byl patrně dále přejat) je od Jana Nerudy - publikoval jej (anonymně) ve fejetonu (č. 319) v Hlasu, 19. listopadu 1862 - a je přetištěn in: Dílo Jana Nerudy XXI- Divadelní studie a referáty II - V "Prozatímním" I - První období Thoméovo, nakl. Kvasnička a Hampl v Praze, 1925, str. 10-11.

Citace celé pasáže (str.11):
"Opona, taktéž od dovedného Kouckého pocházející, podobá se nejspíše ještě bohatému čalounu. Je pokryta bohatými arabeskami a rozdělena ve více polí. U prostřed je obraz hradu pražského, dole v pravo Karlova Týna, v levo Vyšehradu, na hoře v levo Blaníku a v pravo Řípu. Po obou stranách jsou bohyně hudby a básnictví, na hoře znak zemský."
Historické užití:
Prozatímní divadlo
Současné užití:
nezachovala se
Majitel/umístění:
nezachovala se
Fyzický stav:
neexistuje, jen informace
Tematická skupina:
Múzy a místo
Stavby
Informátoři:
PhDr. Vlasta Smoláková, CSc.

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Praha, Prozatímní divadlo, budova, dobová kresba


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Prozatímní divadlo, budova, dobová kresba