Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ZAJÍČEK, Martin, Jičín

Datum narození: 28.9.1947
Herec, režisér, hudebník, pedagog, organizátor Dlouholetý ředitel K klubu v Jičíně.

Vystudoval zemědělskou školu a pracoval jako zootechnik, nejdříve ve výzkumném ústavu u Kolína, potom byl pět let v JZD na Brdě, pak třináct let ve slepičárně. Posléze utekl do Lomnice do kulturního domu, tenkrát závodní klub. S divadlem začal „na vážno“ v Kolíně, kde se po návratu z vojny přihlásil do tehdy slavného a populárního Malého divadla. Pak do divadla utekl vyloženě, protože mu režisér Josef Lédl nabídl angažmá v jeho zájezdovém divadélku, takže byl rok v Pardubicích. S Jiřím Wildou (nynějším věžníkem Valdické brány, pozn.red.) jezdili s pohádkami a vykrystalizovalo to v pronajmutí Valdické brány na několik let, kde jsme zase hráli a pak začal K-klub.“

Od 1992 do r. 2012 – ředitelem K-klubu Jičín, zřízeného jako středisko pro volný čas (především) mládeže, kde vznikly mimo jiné soubory S-divadlo a MLS (Mladší studentské divadlo), s nimiž některé inscenace připravil a režíroval.

Během let Martin Zajíček v tom nejlepším smyslu slova nakazil divadlem desítky malých i větších dětí, posléze študáků až po věkem dospělé. Některé, zdá se, doživotně. Mezi Zajíčkovými „dětmi“ jsou i dnes úspěšní profesionální divadelníci. Za všechny připomeňme nositelku Českého lva Janu Plodkovou. Především ale Martinovýma rukama prošly bez přehánění zástupy těch, kteří si třeba jen, s prominutím, „čuchli“ k divadelnímu řemeslu. Pro všechny společně to byl a je nezapomenutelný zážitek, důležitá zkušenost. Vyzkoušeli si na vlastní kůži „Školu hrou“ v praxi. Díky Martinu Zajíčkovi a jeho kolegům se v Jičíně znovu probudila tradice studentského divadla, která se posléze nenápadně a logicky propojila i s divadlem dospělým. K-klub se pod Zajíčkovým vedením stal dalším důležitým a podstatným centrem bohatého kulturního života města Jičína. Je potěšitelné, že jím zůstává i po tom, co pomyslné káčkovské žezlo převzali jeho následovníci.

2015 - Martinu Zajíčkovi bylo uděleno nejvyšší jičínské ocenění - Cena města Jičína, již má svého laureáta. Stal se jím na doporučení hodnotící komise dlouholetý bývalý ředitel K-klubu a divadelník Martin Zajíček. „Martin Zajíček byl nominován skupinou, která se pro tento účel pojmenovala názvem obdiv, úctu a velkou náklonnost k panu Zajíčkovi vystihujícím, „Komitét za ocenění Mistra“. Tato skupina pana Zajíčka nominovala ze dvou důvodů. Prvním z nich je pedagogická činnost, protože pan Zajíček byl dlouholetým ředitelem a vůbec tvůrcem K-klubu, kde vytvořil pro stovky dětí smysluplné aktivity pro trávení jejich volného času. Dále jej pak nominují v oblasti kulturní a společenské, neboť to byl právě on, kdo vzkřísil divadlo v Jičíně a pod jehož křídly se formovali mnozí dnešní divadelní i filmoví herci (např. herečka Jana Plodková). Cena města Jičína bude slavnostně předána 8. prosince 2015 v podvečerních hodinách v Porotním sále jičínského zámku.
Udílení Ceny města Jičína je každoročně již od roku 2007 oceněním jičínských občanů za celoživotní dílo, za přínos městu a jeho občanům, a to v jakékoliv oblasti života.
Zdroj: www stránky města

Režie Martina Zajíčka v K-klubu Jičín
S – divadlo (studentské divadlo)
Divadelní soubor MLS (mladší studentské divadlo)
2015/4 Pavel Dostál: Výtečníci
2015/1 Pierre Aristide Bréal: Husaři
2010/10 Jan Drda: Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert
2010/5 - Smutný osud Elišky Kateřiny Smiřické
2008/12 - Komedie vánoční o narození našeho Pána Ježíše Krista, totiž o přijetí Svatých Tří Králů, jakož i o ukrutné smrti krále Herodesa
2008/11 - Když čert potká děvče
2007/12 Wiliam Shakespeare: Sen noci svatojánské
2007/4 Vladimír Kracík, Martin Pařízek: Tenkrát na zá… (první český gangstern)
2006/12 Marek Horoščák: Vařený hlavy aneb děvče, tobě na kozách tančí smrt
2006/3 – MLS, Josef Lada, Alex Königsmark: Byl jednou jeden drak
2005/4 – MLS, Martin Zajíček volně až svévolně na motivy lidové pověsti:
Hovězí opera aneb Bílá paní z hradu Bradlece
2005/4, Josef Lédl dle biblických textů: Komedie o umučení našeho Pána Ježíše Krista
2004/12, Vladimír Renčín Renčín, Hana Čiháková, Jindřich Brabec: Nejkrásnější válka
2003/2, Martin Zajíček volně dle J. Wericha: Tři sestry a jeden prsten
2002/4, Komedije o dvouch kupcích a židoj Šilokoj (lidová hra z Podkrkonoší z německé komedie na česko přeložené)
2001/4 – MLS, H. Ch. Andersen, Jiří Tibitanzl: Císařovy úplně nové šaty
1999/5 – MLS, Tomáš Pěkný, Jitka Zajíčková: Mladá (Havrane z kamene)
1998/6, Carlo Goldoni: Poprask na laguně
1997/11 – MLS, Josef Lada, Alex Königsmark: Byl jednou jeden drak
1997/6 – MLS, Hans Sachs: Nemocný sedlák
1997/5, Václav Kliment Klicpera: Potopa světa
1997/4, Josef Lédl: Jak se máme dobře
1996/5 – MLS, Dagmar Jandová: Čarodějný bál
1996/4, Francis Beaumont, John Fletcher: Rytíř hořící paličky
1995/4, Julius Zeyer, Karel Josef Beneš: Stará historie
1995/4 volně dle Aloise Jiráska: Ctirad a Šárka
1994/6 – MLS, Jan Werich: Fimfárum
1994/4, Emil Artur Longen: Dezertér z Volšan

http://www.jicinsko.cz/stranky/kklubjc-old2/divadlo/divadlo.html#dos

http://www.kackojicin.cz/divadlo/napsali-o-nas/
Bibliografie:
Hromada 1991, č. IV, s. 68.
Divadelní HROMADA, 2007, podzim, s. 44 - 47
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':