Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DRAHOŇOVSKÝ, František, Lhota za Červeným Kostelcem

Datum narození: 7.10.1925
Místo narození: Jivany
František Drahoňovský

Vystudoval reálné gymnázium a Raisův učitelský ústav v Jičíně a
po maturitách v l. 1944 a 1946 učil na několika venkovských školách na Jičínsku.
Po sňatku s kosteleckou rodačkou Libuší Šrůtkovou se přestěhoval do Lhoty u Červeného Kostelce a vyučoval na základních školách v České Čermné, Slatině n.Úpou, Náchodě a Červeném Kostelci.
V letech 1966 až 1985 byl ředitelem základní školy ve Lhotě.

Už dříve se tu věnoval kultuře a osvětě. V r. 1954 založil osvětovou besedu a stal se jejím předsedou. Řídil obnovu divadelního sálu v obci a vedl dětský divadelní soubor. (Sůl nad zlato, Princezna Pampeliška, Stříbrná studánka aj.). Byl také dlouholetým režisérem místního loutkářského souboru.

Stal se redaktorem krajského metodického listu Mladý loutkář (1960-1965), později vycházejícího pod názvem Mladá scéna (1965-1984). Soustředil kolem něho kolektiv významných spolupracovníků a s ním připravoval metodické články k dětské tvořivé činnosti v oborech divadlo (zejména kratší formy), loutkové divadlo a umělecký přednes. Velmi využívané byly publikované texty určené k realizaci v dětských souborech. Zvláštní pozornost časopis věnoval loutkovému divadlu v mateřských školách. O metodický list byl velký zájem i mimo hranice kraje.

Kromě dětské tvořivosti se František Drahoňovský věnoval publikační činnosti v oboru pedagogiky (zejména o kultuře mateřské řeči a o rozvíjení čtenářských návyků u dětí)
a regionalistiky. Redigoval amatérsky vydávaný zpravodaj Rodným krajem a sborníkovou edici Červenokostelecko.
Přispíval do časopisů Komenský, Mladá scéna, Nový čas a psal i písničky a verše pro děti.

V 80. létech po zákazu časopisu. Rodným krajem se věnoval komponování a režijní přípravě vlastenecky laděných pořadů v podání dětí (Domove, mám tě rád 1983, Květy pro rodnou zem 1985, Krásné je v míru žít 1986, Zemi krásné, zemi milované 1988, Kraj blízký mému srdci 1989, A to je ta krásná země 1990).

Ocenění Zlatý odznak J. K. Tyla 2016
Formulace: za celoživotní zásluhy o rozvoj ochotnického divadla, zejména loutkového
Bibliografie:
ZAHÁLKA, Jiří: Heslo pro Databázi ČAD (dle sborníku o červenokosteleckých osobnostech), rkp. červen 2010.
----

MLADÁ SCÉNA, 1965-1989.
Předcházel Mladý loutkář.
Metodický list pro dětské divadlo, loutky a recitaci. Red. DRAHOŇOVSKÝ, František - GROLL, Petr. Hradec Králové, KKS 4x ročně. MLADÁ SCÉNA, 1965-1989.
Předcházel Mladý loutkář. Viz 1422, 1777.
Metodický list pro dětské divadlo, loutky a recitaci. Red. DRAHOŇOVSKÝ, František - GROLL, Petr. Hradec Králové, KKS 4x ročně.

BČAD č. 1014, 1776

Související Obrázky

Drahoňovský František
Drahoňovský František
Drahoňovský František, Lhota u Červeného Kostelce, Zlatý odznak J. K. Tyla, 2016


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Drahoňovský František, Lhota u Červeného Kostelce, Zlatý odznak J. K. Tyla, 2016
Drahoňovský František
Drahoňovský František