Databáze českého amatérského divadla

Texty: Třeboň, Spolek třeboňského loutkového divadla, KOTIL, Augustin: Nové loutkové divadlo z pohledu souboru. Třeboňský svět 2012, č. 3, s. 12.

Nové loutkové divadlo z pohledu souboru

Augustin Kotil

Jsme velice rádi, že se započalo s výstavbou stálé loutkové scény v Třeboni, o níž se hovoří v různých vlnách již od roku 1991. Tehdy již bylo zřejmé, že bude potřeba uvolnit pronajaté prostory v bývalém klášterním refektáři. Bohužel děkanství potřebovalo prostory uvolnit pro svou činnost ještě dříve, než bylo vyřešeno nerudovské „Kam s ním?“. To opět naplno otevřelo jednání o umístění loutkového divadla (déle jen LD). Kde všude divadlo mělo a mohlo být se dočte v článku Co by bylo, kdyby….. V roce 2011 byla zadána vyhledávací studie a ta jako nejvhodnější určila výstavní sál.
O tom, v jakém rozsahu bude celá rekonstrukce realizována a v jaké finanční výši, rozhodovalo vedení města, nikoliv loutkáři, jak se z různých stran dozvídám. Z naší strany zazněly požadavky technického a prostorového rázu. To, jak toho bude dosaženo, již bylo na projektantech a investorovi. Název celé akce „Loutkové divadlo“ mi připadá zavádějící. Je nutné si uvědomit, že oněch 14 milionů nemá stát pouze loutkové divadlo, ale i vstupní vestibul. Ten bude sloužit i pro divadlo J. K. Tyla, kde také probíhají stavební úpravy a zvětšují se šatny a buduje nový výtah.
Skladovací prostory v novém divadle podle projektů budou snad dostatečné. Po několika letech bude možné uskladnit všechny kulisy, rekvizity a loutky pod jednou střechou a nebude potřeba vše svážet z různých míst po celém městě. V nové dílně bude možné opravovat a vyrábět různé součásti představení a uskladnit materiál potřebný pro výrobu.
Prostor jeviště je koncipován velkoryse a umožní nové inscenační postupy. Bude možné inscenovat již existující hry stejně jako na původní scéně:
• nebude chybět propadlo pro hraní spodovými loutkami
• samozřejmostí je i kruhový světelný horizont
• pro hraní bude použita kovová konstrukce, kdy je délka nití loutek 220 cm
Po odsunutí konstrukce pro vodiče loutek do zadního prostoru jeviště vznikne hrací prostor stejný jako v klasickém činoherním divadle. Ten umožní inscenování i nových her s jinými inscenačními a scénografickými postupy. V divadle bude možné hrát i tzv. „černé divadlo“ nebo „luminiscenční divadlo“. Diváci se tedy mohou těšit na zcela nové hry již v tomto roce, kdy bude využita technika černého divadla a živého herce s loutkou. A jako bonus je zde možnost hraní komornějších činoherních představení a nebo menších koncertů, které nejsou vhodné do velkého divadla.
Venkovní scéna bude využívaná v letních měsících pro odpolední dětská představení, která již nebude nutné v nepříznivém počasí rušit. Ta se přesunou pouze o patro výše do sálu. Ta by podle dostupných informací měla vzniknout až v následujících letech a ne v této etapě.
Špatný technický stav původního loutkového divadla v klášteře nedovoloval hostování jiných loutkářských souborů. To by v budoucnu neměl být problém a diváci se mohou těšit i na pohádky jiných produkcí, nejenom té třeboňské. V budoucnu bychom chtěli pořádat malou loutkářskou přehlídku, které zde v Třeboni před lety probíhala. A v neposlední řadě padly již první smělé plány na vznik dětského a studentského loutkářského kroužku. No uvidíme, jak se vše podaří projednat a připravit již do nového školního roku 2012/2013.
Soubor se po personální stránce především stabilizuje a bude ho možné rozšířit o nové technické spolupracovníky i herce. Dramaturgický plán je už teď nabitý a síly současného souboru nejsou neomezené. Budeme proto rádi, když do nové divadelní sezony 2012/2013 přivítáme nové kolegy. Ty technické bychom rádi uvítali již do zbrusu nového divadla v jarních měsících letošního roku. Tak pokud bude mít někdo zájem vyzkoušet ovládání zbrusu nového osvětlení či ozvučení sálu, nebojte se a kontaktujte nás.
Stálé zázemí pro nás znamená, že se budeme moci ze všech sil věnovat přípravě a hraní přestavení a ne neustálému stěhování a přemisťování po městě. Doufáme, že sál budou využívat i jiné kulturní subjekty působící ve městě a rozšíří se již tak bohatá kulturní nabídka ve městě.
S projektanty a stavebníky stále konzultujeme v průběhu stavby různá specifika, které loutkové divadlo má a s nimiž se nemohou v běžné stavební praxi potkat. To by mělo být zárukou vzniku opravdu funkčního hracího prostoru.
Zbývá si jen přát, ať se stavba vydaří, stihne se v termínu a abychom Vás co nejvíce uvítali v květnu na prvním představení v novém divadle. Symbolicky to bude přestavení Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Tím jsme končili na staré scéně a doufáme, že se nám podaří zahájit ještě úspěšnější etapu činnosti loutkového divadla v Třeboni.
Těšíme se na Vás v novém loutkovém divadle.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':