Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Div. studio Josefa Skřivana / DSJS / Univerzitní knihovna

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1951
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 198x
Působení: 195x, 196x, 197x, 198x
1951 založen divadelní soubor při RK ROH Univerzitní knihovny v Brně.
Zakladatelem Eduard Perna a člen býv. Tylova divadla Fr. Tauber, dramaturgie Jan Šprincl, umělecký poradce a režisér herec Rudolf Walter, prof. konzervatoře v Brně.
Část herců přišla z Tylova divadla.

Od 1955 začíná soubor používat název Divadelní odbor Josefa Skřivana Univerzitní knihovny

5. 1. 1955 první premiéra Šamberk.
březen Naši šli tudy (Lahola)
květen Schovanka (Ostrovskij)
listopad Parazit (Schiller)

1956 Divadelní odbor Josefa Skřivana Univerzitní knihovny provedl novinku z klasiky - Goldoniho Neotesance.

1956 R. Walter nastudoval Aulularia aneb Komedie o hrnci (Plautus), 1956 – Brno, Universitní knihovna, Chr. D. Grabbe: Don Juan a Faust. Světová premiéra v překladu J. Šprincla. Vynikaly temperamentní výkony: Ďábelský rytíř – R. Walter, Faust - F. Palčík, Don Gusman – F. Toman.
Spolupráce i Zdeněk Dopita, člen Ústředního poradního sboru pro divadlo a ředitel Kraj. oblast. divadla v Brně, později Dramatické konzervatoře v Brně.

1956 nový režisér Fr. Palčík - Hikmet: Legenda o lásce , JH
dále Golem, Hrdinové okamžiku, pro děti Tři medvíďata
DS hrál v sále Nového domova, později sál ZK Tisk (1962 Vysokoškolského klubu) na Gorkého 43.

1957 Aululária.
1957 Divadelní odbor Josefa Skřivana RK ROH Universitní knihovny, Nazim Hikmet: Legenda o lásce, režie Fr. Palčík, účast na JH, 3. cena, M. Králová oceněna za herecký výkon - Mechme Banu. Účast na NP DS LUT, Krnov - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova.

1958 Josef Čapek – Karel Čapek: Ze života hmyzu, r. František Palčík, účast na Jiráskově Hronově. Účast na NP DS LUT, Krnov - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova. Na NP ve Svitaviách M. Disman: Tři medvíďata.

1959 - Leonid Leonov: Zlatý kočar. Účast na Divadelní máj, Krnov.

1959 DS J. Skřivana Domu učitelů, Zlatý kočár, JH, Bububu /Lada/Novotný/, účast na celostátní soutěži ve Svitavách, Valeri Petrov: Když kvetou růže, r. František Palčík, účast na festivalu v Napajedlích, Jiráskově Hronově 1960, Mne soudila noc (Stýblová), personální zlom.

1960 - Valeri Petrov: Když kvetou růže, r. František Palčík. Účast na Divadelní máj, Krnov.

1960-1961 - aktivní klid - cyklické školení

1962 otevřen div. sál pro 250 diváků v Domě učitelů na Gorkého ul. (č. 60?), v něm mohl DS zkoušet i hrát.
1962 přišel režisér František Palčík s částí bývalých členů Divadla železničářů.
To už na návrh E. Perny začínají plně hrát s novým jménem Divadelní studio Josefa Skřivana, DSJS (herec Josef Skřivan umučen nacisty, byl Pernovým příbuzným). Divadelní studio J. Skřivana při Městském kulturním středisku B. Václavka.
Vůdčí osobnosti souboru režisér F. Palčík , J. Durdík, scénograf Ant. Vorel, scénické hudbě se věnoval O. Čermák, dále E. Vinohradský.

1962 K. Čapek: Bílá nemoc, O. Daňek: Máte rádi blázny.
1962 - V. K. Klicpera: Hadrián z Římsů, režie a dram. úprava Fr. Palčík, L. Walletzký. Účast na Divadelní máj, Krnov. Účast na KP v Adamově, JH.
1963 - Emil Artur Longen: C. k. polní maršálek. Účast na Div. festivalu v Napajedlích. Účast na Divadelní máj, Krnov - vítěz.
1963 P. Karvaš: Antigona a ti druzí, účast na krajských dnech div. ochotníků v Adamově.
1964 - Shakespeare: Večer tříkrálový. Účast na Divadelní máj, Krnov.

Dramaturgie Břetislav Toufar a Antonín Reček; režiséři Fr. Palčík - též umělecký vedoucí, František Toman, Václav Müller, později Leonard Walletzký.
Odborná spolupráce prof. Zd. Srna z FF Brno, Marie Mrázková z JAMU, výtvarník Ant. Vorel z Divadla Julia Fučíka (později Divadlo bratří Mrštíků).
Herecký soubor posílili L. Walletzký, M. Sova, M. Brychta, O. Kroupová, M. Králová, P. Klenský, Zd. Frgala, Fr. Toman, Fr. Klaška, T. Klašková (roz. Lysická), B. Liška, P. Hradil.
DSJS mezi nejlepší DS v ČSSR (hl. r. L. Walletzkého), hrál 12x na JH, 1x ve Svitavách, 1x FEMAD a 13x zahraničí (viz přehled texty).
Divadlo komedie a parodie, 45 členů, každý procházel odborným školením.

1965 - Slawomir Mrožek: Absurdní komedie; Petr Karvaš: Antigona a ti druzí. Účast na Divadelní máj, Krnov - obě představení.
1965 zájezd na festival amatérských divadel v Monaku s inscenací Na širém moři.

Do 1965 23 premiér, 270 repríz, nejvíce představení 1963 - 72
1966 - Branislav Nušič: Truchlící pozůstalí. Účast na Divadelní máj, Krnov - vítěz - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova.
1966 - Carlo Goldoni: Treperendy. Účast na Divadelní máj, Krnov 1967 - vítěz - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova. 1968 - Carlo Goldoni: TREPERENDY. Účast XI. LDL.
Koncem 60. let DSJS k DK ZKL Líšeň, hrál v DD Jamborova, Brno-Juliánov. Nové vedení L. Walletzký, Fr. Klaška a Sl. Malena.
Fr. Palčík odešel s oběma dramaturgy a částí souboru do Dělnického divadla v Králově Poli (viz).
Hl. veseloherní repertoár, Čechov, Nušić, Longen, Mrożek, W V.

1967 - mimo soutěž účast na I. mezinár. fest. amat. divadla v Salcburku s Nušićovou hrou Truchlící pozůstalí.

1968 - Carlo Goldoni: Treperendy. Účast na ObP Červencový festival, Chabařovice.

1968 - František Langer: Dvaasedmdesátka, vítěz Div. máje v Krnově - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova; Čechov: aktovky Bankovní jubileum a Na hlavní silnici, účast na JH.

1969 - Voskovec–Werich–Ježek: Robin Zbojník. Účast na Divadelní máj, Krnov - vítěz.

1969 J. Voskovec a J. Werich: Robin Zbojník, účast na meziokresní OP, vítěz Div. máje v Krnově - držitel Putovního poháru a štítu města Krnova, Branislav Nušič: Truchlící pozůstalí, r. Leonard Walletský.

Rozpory uvnitř DS i s DK ZKL Líšeň vedly k odchodu k OKS Brno lV (Komárov) a na jeviště v ul. Klášterského. Nastal ústup ze slávy. Začátkem 70. let rozchod původního souboru.

1970 u OKVS Brno IV-Komárov, Filipínského 1.

1970 - B. Nusič: Truchlicí pozůstalí. Účast na Klicperův Chlumec.

1971 - aktovky A. P. Čechov: Bankovní jubileum, N. A. Někrasov: Petrohradský lichvář.

1972 Komedie o strašidle (Plautus), /úprava textu s manželkou Zdeňkou, režie a postava otroka Trania L. Walletzký, výprava Ant. Vorel. ("Nápaditost výtvarníka Antonína Vorla, který na maličkém jevišti dokáže náznakem vytvořit dojem realistického prostoru, je již příslovečná. Tento profesionál přinesl našim amatérským souborům, s nimiž stále spolupracuje, již nejeden výchozí moment tvůrčí inscenace. Ani zde tomu nebylo jinak." Boh. Robeš). Účast na KP ve Znojmě.

1972-1975 po odchodu dlouholetého vedoucího, režiséra a herce soubor prakticky neexistoval.

1974 Molière: Chudák manžel, účast na nesoutěžní přehlídce MěKS

1975 pokus mladých vzkřísit DSJS ve Vysokoškolském klubu, Gorkého ul., iniciátor St. Jabůrek.
Soubor se zaměřil na netradiční, dynamické, duchem mladé a dravé inscenace, hrané v atypickém prostoru. Dále na volné improvizované večery textů a etud, vycházející z vlastní dílny - tvorby členů souboru - např. Přípitky.

1976(7) - O rodný ranč, se souborem nastudoval člen DNP Miroslav Donutil.

1978 - DSJS Vysokoškolského klubu, lidová barokní fraška z Fulnecka 17. století: Žena hašteřivá a manžel zoufanlivý. Umělecké vedení a autor scénáře Miroslav Donutil z Divadla na provázku. Účast na přehlídce Akademické Brno a naTýdnu klubové tvorby. Účast na Jihomoravském festivalu, Němčice nad Hanou.

1979 - významná inscenace dramatizace eposu Odyssea (Homér), scénář Zd. Pospíšil (DNP) ve spolupráci s herečkou a dramaturgyní souboru Jarmilou Veselou; hudba O. Veselý; texty písní: O. Veselý, V. Lukáš, P. Veselý; výprava: kolektiv; režie Zd. Pospíšil. Hráli: S. Arcanidis, Z. Klios, K. Arcanidu, J. Fiala, Zd. Ševčík, A. Křižan, M. Toman, J. Veselá, E. Pištorová, N. Vernerová, E. Moravcová, M. Hloušek, J. Hořčicová, I. Zhořová, B. Policarová, P. Veselý, L. Velan, K. Češka. 1979 účast na Šrámkově Písku, na festivalu v Řecku. 1980 Akademické Brno. Inscenace patřila k největším úspěchům brněnského amatérského divadla konce 70. let.
1979 zřizovatel OKVS Brno IV.

1981 Petr Veselý: V nepravé poledne aneb Švédové před Brnem, režie Květa Arcanidu, účast na brněnské nesoutěžní přehlídce Mladé Brno.

1982 Pět deka moci (Šukšin),dramaturgie a režie Miroslav Donutil (*1951, herec DNP (mj. Šuhaj v Baladě pro banditu (i ve filmu), od 1990 člen ND Praha), nové složení souboru.

Dále režie J. Haidler a P. Veselý.
1982 Brno, Recitační kroužek DS Josefa Skřivana při OKVS IV, Josef Kainar: Jen umět klepat na lidi.

1983 DSJS při OKVS Brno IV – montáž z básní Vladimíra Holana Jeskyně slov, text plný metafor, scénář a režie R. Krištof. Důraz na expresívnost a vnitřní stavbu monologů s využitím masek a emotivně laděné hudby.

1984 Expedice - podle Medvídka Pú E. Milneho dramatizace a režie Petr Veselý - nový vrchol autorského divadla souboru, účast na městské přehlídce MJFBrno, 2. cena (Pitoreskní dobrodružství zířátek se ve fantazijně poetické i karikaturní rovině prolnula se zájezdem skupiny lidí, čímž vynikly nejen intelektuální hravost, ale též drobné každodenní absurdity. - Závodský)

Souběžně připravovaná inscenace Savonarola (jiné verze pod názvy: Oheň ve Florencii, Kdo kraluje), autor a režie Jaroslav Hadler - rozštěpaní souboru a odchod skupiny kolem Petra Veselého.

1985 L. Fuks, - J. Haidler: Pan Theodor Munndstock, divadlo jednoho herce, scénář, režie, v hl. roli J. Haidler, 1987 Kopřiva Kopřivnice (prvý ročník).

1990 - SVATBA; SVĚDKOVÉ. Účast na Rampa, Praha.

Před polovinou 80. let DSJS definitivně zaniklo.
Bibliografie:
80. let Scény Libochovice – Libochovické divadelní jaro – 49 ročníků. CD - KART.

BENEŠ, Jiří: Jak jsem vybíral soubory na Jiráskův Hronov. OD 1962, č. 7, s. 150-153.

BENEŠ: VII. DMK. Amatérská scéna 1965, č. 7, s. 4-7, foto.

BENEŠ, Jiří: Poznámky k pěti hronovským inscenacím. Amatérská scéna 1968, č. 11, s. 11.

BÍLÝ, Jiří: Skřivani hrají Goldoniho. Amatérská scéna 1967, č. 2, s. 10(?).

DIVADELNÍ studio J. Skřivana na XXXII. Jiráskův Hronov. (Podepsáno A. R.) Rovnost Brno-město, 1962, č. 195, foto s popisem - Rovnost Brno-město, 1962, č. 265. (Excerpovala Jana Vavličová, stud. KDS FF MU Brno.)

DONUTIL, Miroslav: Šedesát uzlíků na provázku života. Společnost D-Consult s.r.o. v nakl. Deus, Praha 2011

GRIMM, Petr: Nedramatická dramatizace dramatické novely. (Mne soudila noc.) Ochotnické divadlo 1960, č. 2, s.30-31.

HEJL, Emil, PROCHÁZKA, Zdeněk: Divadlo našeho domova. ( KP 1962, 1963 v Adamově.) Blansko, OKS 1986, s. 20-21.

I.: Skřivani a Mrožek. Amatérská scéna 1965, č. 5, s. 19-20.

JAK to bylo v Rakousku. I. mezinár. festival v Salcburku. AS 1968, č. 1, s. 6.

JAŠA, F.: Na okraj úspěchu Studia J. Skřivana v Hronově. Rovnost Brno-město, 1962, č. 210 (Excerpovala Jana Vavličová, stud. KDS FF MU Brno.)

JURÁK, Miloslav: Brněnští Skřivani zpívají (i) i po deseti letech. AS 1965, č. 2, s. 15.

KOPECKÝ, Jan: Jak to bylo v Monaku. Rozhovor s dr. Janem Kopeckým. Amatérská scéna, roč.2 (Ochotnické divadlo 11), č.12,
prosinec 1965, s.1-5, 8 fot. Rozhovor o zájezdu Divadelního studia J. Skřivana z Brna na festival amatérských divadel v Monaku s inscenací Na širém moři.

KŘIŽAN, L. A.: Čtvrtstoletí Skřivanů. Amatérská scéna 1980, r. 17, č. 11, s. 12 - 13. kART.

MLADÉ divadlo od kvantity ke kvalitě. Amatérská scéna 1981, č. 10, s. 17–18. Foto.

MÜLLER, Václav: Poznámky k MČAD. Viz Místa/Okresy/Brno-město/Texty.

NEKONVENČNÍ Thálie. Mladá Fronta 13. 12. 1983.

ROBEŠ, Bohumil: Komedie o strašidle moderně. AS 1972, č. 7, s. 9-10.

TMÉ, Miroslav: Přehlídka v moravské metropoli. 5.-28,6. 1974. AS 1974, č. 10, s. 19-20.

TŘÍSKA, Milan: Brněnské specifikum aneb Autorské desetiletí. In: Hledání výrazu. Sest. V. Šrámková a J. Vedral. Praha, ÚKVČ 1990, s. 23-26.

(vz): Na prahu Šrámkova Písku. Amatérská scéna 1984, č. 5, s. 10

ZÁVODSKÝ, Vít: Akademická Thálie popáté. AS 1980, č. 8, s. 14.

WASCHKOVÁ CÍSAŘOVÁ, Lenka. Kopřivový herbář (20 let netradičního divadla Kopřiva). Vychází s podporou města Kopřivnice.

Amatérská scéna 1964, č. 10, s. 10, 11, foto Večer tříkrálový; 1965, č. 5, 3.s.obálky 3 fota Mrožek; č. 10, s. 1 foto Oheyova dcera - L.Brabcová; č. 11, s. 18, foto Mučednictví P. Oheye.

Ochotnické divadlo 1956, č. 7, s. 165; 1957, č. 2, s. 2 Ochotnické okamžiky, foto Karel Minc.
Ochotnické divadlo 1959, č. 1, s. 3; č. 6, s. 143; č. 7, s. 151, 162; č. 8, s. 183, 185, 192, 199; č. 9, s. 209; č. 11, s. 257.
Archivy:
Jihlava, Státní okresní archiv:
Okresní úřad Jihlava, ONV Třešť 1956, Divadla, č. 1193

Související Přehlídky

Související Ročníky přehlídek

Související Obrázky

32. JH, Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana při kulturním středisku Bedřicha Václavka, Václav Kliment Klicpera: Hadrián z Římsů
33. JH, Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana při Kulturním středisku Bedřicha Václavka, Emil Artur Longen: C. k. polní maršálek
34. JH, Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana při Kulturním domě Bedřicha Václavka, William Shakespeare: Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
36. JH, Brno, Skřivani, Truchlící pozůstalí,1966,
36. JH, Divadelní studio Josefa Skřivana ZK ROH ZKL, B. Nušič: Truchlící pozůstalí
39. JH, Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana, Jiří Voskovec – Jan Werich: Robin zbojník
40.JH, Brno, Skřivani, Čechov, Bankovní jubileum,1970,
Brno, Div. studio Josefa Skřivana, Jeskyně slov - plakát, 1983
Brno, Divadelní studio J. Skřivana, Expedice
Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana, Truchlící pozůstalí - plakát, 1969
Brno, DS Josefa Skřivana, Robin zbojník, 1969
Brno, DSJS,  Bankovní jubileum, 1967
Brno, DSJS, Bankovní jubileum, 1967
Brno, DSJS, C.k. polní maršálek, 1963
Brno, DSJS, Na širém moři, 1965
Brno, DSJS, Robin zbojník, 1969
Brno, DSJS, Trosečníci, 1965
Brno, DSJS, Truchlící pozůstalí, 1966
Brno, DSJS, Truchlící pozůstalí, 1966
Brno, DSJS, Večer tříkrálový,  1964
Jihlava, Okresní úřad Jihlava, Okresní národní výbor Třešť, žádost o povolení divadelního představení, 1957
Náměšť nad Oslavou, Náměšťské léto - program, 1962
Náměšť nad Oslavou, Náměšťské léto - program, 1962
Putování od maškar...... až k amatérskému divadlu dneška, Jiří Valenta - Martin Taller, s. 089, Skřivani
Svitavy, IV. Národní přehlídka LUT - plakát, 1958


Mapa působení souboru - Div. studio Josefa Skřivana / DSJS / Univerzitní knihovna

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Náměšť nad Oslavou, Náměšťské léto - program, 1962
Brno, DSJS, C.k. polní maršálek, 1963
Brno, DSJS, Večer tříkrálový,  1964
Brno, DSJS, Trosečníci, 1965
Brno, DSJS, Na širém moři, 1965
Brno, DSJS, Truchlící pozůstalí, 1966
Brno, DSJS, Truchlící pozůstalí, 1966
Brno, DSJS,  Bankovní jubileum, 1967
Brno, DSJS, Bankovní jubileum, 1967
Brno, Divadelní studio Josefa Skřivana, Truchlící pozůstalí - plakát, 1969
Brno, DS Josefa Skřivana, Robin zbojník, 1969
Brno, DSJS, Robin zbojník, 1969


(c) NIPOS, Databáze českého amatérského divadla.
Kontakt | GDPR - Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti
Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies, které jsou nezbytné pro jeho provoz, analýzu návštěvnosti a pro součásti webu využívajících tyto služby (např. společnostmi Google a Facebook). Cookies můžete zakázat nebo vymazat v nastavení svého prohlížeče.