Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Baráčník

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1945
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 194x, 195x
"Jednotu baráčnickou v Čakovicích založili 30.8.1931 místní „domovináři“. Při té příležitosti se pořádal v obci pestrý a velice slavnostní průvod, v jehož čele jeli tři jezdci v selských krojích, byly neseny tři prapory a hrály dvě kapely. Dále nesl jeden statný jinoch máji, okrášlenou 20 pentlemi, které nesly družičky. Průvodu se celkem zúčastnilo asi 70 dívek a chlapců v krojích. Následovaly ostatní čakovické spolky. Slavnostní den vyvrcholil koncertem na hřišti a večer pokračoval zábavami v místních hostincích." (J. Krákorová)

1945 se účastnili vítání prezidenta Dr.E.Beneše po návratu z ciziny.
Při této příležitosti čakovičtí baráčníci předvedli na Strahově živý obraz, znázorňující příchod praotce Čecha do vlasti.

1947 vystoupení, na němž předvedeny 2 hry, doprovázené hudbou, od čakovického básníka a spisovatele Jaroslava Fabiána.
Tento aktivní člen baráčnické jednoty (také v určitém čase syndik) publikoval pod pseudonymem J. Fabián – Jadrný řadu knížek, mj. Kytice staročeských zvyků, obyčejů a jiných vlasteneckých básní, román Elbaňonští, Veselé baráčnické příběhy, publikace Z našich cukrovarů a další. Tato dílka vycházela za první republiky a v době války vlastním nákladem.)

1950 měla Obec baráčnická v Čakovicích 213 členů. Rychtářem byl Josef Nevím.
V 50. letech baráčníci uskutečnili nejvíce zábav, a to hlavně v hostinci U Trykalů, v Sokolovně i v zámeckém parku.
V 50 letech také jenota kromě ženského sboru měla také divadelní soubor Baráčník.
Zkoušky se konaly v různých prostorách, včetně konírny v hospodářském dvoře, poté vystupoval. v Čakovicích i okolí, např. v Třeboradicích, Líbeznicích, Poděbradech atd....
Divadelní ochotníci předvedli např. hry Fidlovačka, aneb, Žádný hněv a žádná rvačka, Gazdina roba, Lešetínský kovář a další.
Bibliografie:
KRÁKOROVÁ, Jaroslava, ŘEHÁKOVÁ, Renáta: Čakovice, Miškovice a Třeboradice. Praha, nakl. Ivo Železný 2005, s. 95, 108-109, 121, 125, fotografie z Archivu hl. m. Prahy na Chodovci a ze sbírek občanů (pí. Veverková, Hájková, Málková, JUDr. Krištof aj…).

Související Organizace

Mapa působení souboru - Baráčník

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':