Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Divadlo hudby ZK Královopolské strojírny Brno
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1951
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1960
Působení: 195x
1951-1960 Divadlo hudby při ZK Královopolské strojírny Brno,
bylo založeno Otakarem Blažkem, jenž byl autorem, scénáristou a režisérem (až na malou výjimku) všech představení. Trvalý počet členů souboru byl čtyři. O. Blažek, 35 let - kreslič konstruktér, Eliška Blažková, 28 let - úřednice, Karel Ambro, 23 let - grafik, od roku 1954 Jiří Kolbaba, 25 let – soustružník.
Hrálo v budově ZK KSB Brno (bývalém Besedním domě), Královo Pole, Palackého 51 2 x týdně,
Kulturně naučné pořady, také pro školní a učňovskou mládež.
Řada komentovaných pořadů vážné hudby, oper a literárně-hudebních pásem.
Základem byla reprodukce hudebních děl nahraných na tehdy obtížně dostupných gramofonových deskách. Na scéně navržené K Ambrem účinkovali hostující brněnští herci a zpěváci, také za spoluúčasti baletních čísel i klavírních doprovodů. Všechny večery slovem doprovázela Eliška Blažková.
Pořady byly vždy uváděny ve středu v 19 hodin a dokonce i v neděli v 10 hodin dopoledne.
1951 - 21. 11. proběhl první pořad, Život a dílo P. I. Čajkovského. Následovala řada hudebních pořadů.
1953- 1954 přerušení činnosti, důvod nezjištěn.
1956 dochované plakáty ukazují, že každý čtvrtek byl připraven nový pořad. Z literárně-hudebních např. Manon Lescaut Vítězslava Nezvala, Edvard Grieg a Henrik Ibsen Peer Gynt (o uvedení Peer Gynta se psalo jako o nové ochotnické formě práce, Divadlo hudby se s ním účastnilo přehlídky LUT v Domě železničářů před porotou Ústředního domu lidové umělecké tvořivosti).
Následovaly pořady S Karlem Čapkem na cestách, Přichází večer, voní sad, pásmo poezie pásmo poezie a hudby, Od J. W. Goetha, A. S. Puškina až k J. Seifertovi, dále Zpěvy sladké Francie, Petr a Lucie Romaina Rollanda, opereta Franze Lehára Země úsměvů, Shakespeare: Milenci veronští aj.
1956 též pro děti - např. Sněhurka a sedm trpaslíků, za účasti Josefa Skupy.
1958 po úspěchu polyekranu na EXPO v Bruselu byly také zde připraveny experimenty s polyekranovými inscenacemi - Malá výzkumná scéna, Bilance světa za svět lidštější – Brusel Expo 58.
1959 z náročnějších pořadů uvedena Marťanská kronika, na motivy románu Reye Bratberyho 451° Fahrenheita. Jedním z posledních pořadů bylo Jaro má zelenou za účasti orchestru Gustava Broma.
Při jednom hodnocení činnosti DH bylo O. Blažkovi vytýkáno vyhýbání se tendenčním tématům. Blažek vyhověl a připravil pořad polyekranovou formou pořad Lenin maják, Lenin zvon. První provedení se konalo 21. dubna, v režii O. Blažka, na scéně K. Ambra, účinkovali E. Blažková, K. Matura, M. Messany, V. Trnavský a M. Suchý a členové souboru Jánošík. Techniky vedl J. Malý.
Snahu o vysokou úroveň pořadů pomáhali, svojí účastí, podpořit i účinkující hosté, hudebník Pavel Blatný, studenti JAMU Bořivoj Navrátil, Ladislav Lakomý, Roman Hemala aj.
1960 - Otakar Blažek ze ZK KSB přešel do Divadla Julia Fučíka (dnes Městské divadlo Brno) a Divadlo hudby zaniklo.
Bibliografie:
MALÝ, Jiří: Podklad pro heslo Databáze ČAD. Rkp. červen 2009.
Mapa působení souboru - Divadlo hudby ZK Královopolské strojírny Brno
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.