Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŘEHOUNEK, Jan

Datum narození: 18.5.1950
Místo narození: Česká Lípa
Od svých šesti let žije v Nymburce, kde se v Železničním učilišti vyučil elektrikářem (1968). Dálkově vystudoval Střední školu sociálně právní v Praze (1988). Postupně pracoval jako elektrikář v ŽOS Nymburk, provozní vedoucí, vedoucí oddělení zájmové umělecké činnosti a zástupce ředitele kulturního domu. Po roce 1990 působil v regionálních novinách Týdeník Nymbursko jako redaktor a šéfredaktor. Poté se stal šéfredaktorem a vydavatelem týdeníku Polabské listy, šéfredaktorem Středočeských listů. Je rovněž šéfredaktorem zpravodaje Nymburský pábitel. Od roku 2015 je textovým redaktorem magazínu Kaleidoskop Středočeského kraje. Od roku 2001 až do odchodu do důchodu pracoval jako manažer výstav na výstavišti v Lysé nad Labem a šéfredaktor Výstavních novin. Je zakládajícím členem Společnosti přátel starého Nymburka a redakčně připravuje občasník Kaplanka, do nějž napsal i řadu textů. Byl u zrodu Klubu čtenářů Bohumila Hrabala, je autorem úspěšně realizovaných myšlenek Hrabalova Kerska a turstické stezky Po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Je členem Obce spisovatelů. Klubu autorů literatury faktu a Spolku českých bibliofilů. Kromě psaní se zabývá fotografováním. Uspořádal 28 autorských výstav. Zajímá se o regionální historii, sbírá historické fotografie Nymburka. Uspořádal z nich několik výstav. Tři tisíce historických fotografií věnoval nymburskému muzeu.

V osmdesátých letech 20. stol. se věnoval amatérskému divadlu (zejména v souboru Hálek Nymburk) a drobným dramatizacím. Je autorem divadelních her, regionálních publikací, literatury faktu a prózy.

Dramatické práce:
Francouzská galantní poezie (1987)
Marcipán a pumprnikl (1988)
Jak kněžna Líba pro Přemka poslala (1989)
Useknuté ucho aneb Jak turecké poselstvo z Nymburka pospíchalo (1997)
Městečko u vody (1999, dramatizace textu B. Hrabala)
Jak si čert odnesl zlou rychtářku (2000)
Postřižiny (2003, dramatizace textu B. Hrabala)
Nymburský je nymburský (2004, dramatizace textu B. Hrabala)
Návrat Elišky Přemyslovny (2010)
Příhody hrnčíře Kuby a jeho přátel z kerského lesa (2013, spoluautor)
Chcete vidět zlatou Prahu? (2013, dramatizace textu B. Hrabala)
Harlekýnovy milióny (2014, dramatizace textu B. Hrabala)
Večer s Janem z Wojkowicz (2014)
Nocturno pro Helenu Kohoutovou (2015)
Boganova maturita (2015, dramatizace textu B. Hrabala)

Zdroj: Jan Řehounek: Nymburk literární.
Bibliografie:
ŘEHOUNEK, Jan: Nymburk literární, Nymburk, Nakladatelství Kaplanka, 2016, 294. str.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':