Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KREUZOVÁ, Vlasta, Česká Třebová

Datum narození: 26.9.1945
Místo narození: Litomyšl
Vlasta Kreuzová - DS Hýbl Česká Třebová

Do divadelního světa vstoupila pod režijním vedením Jana Řeháka v souboru Studio 02.
Vytvořila kostýmy pro inscenované pohádky H. Lisické, J. M. Bourka (Ženich pro čertici), K. Steigerwalda (Jak hlouposti narostly parohy) a I. Tallera (Komedie o chytrosti). Pohádka Jak hlouposti narostly parohy se na přehlídce Žamberecký Máj stala vítěznou hrou.

Po ukončení činnosti Studia 02 odchodem režiséra J. Řeháka přešla do DS Hýbl v České Třebové, kde spolupracuje s režiséry J. Jirešem a L. Hýblem.
Pro hru M. Hennequina Lhářka navrhla a ušila kostýmy, na kterých prokázala své osobité umění, a soubor získal do svých řad neocenitelnou pomocnici. Prokázala zde také své herecké umění.
V následujících letech se podílela kostýmově i v malých rolích na mnoha inscenacích, např.:
A. Jirásek: Lucerna (školní představení Gymnázia Česká Třebová);
J. Bouček: Noc pastýřů; W. Shakespeare: Večer tříkrálový; M. Rozovskij, J. Rjašencev: Tři mušketýři; J. Vrchlický, K. Svoboda: Noc na Karlštejně; R. Cooney: Rodina je základ státu; J. Brdečka: Limonádový Joe; R. Thomas: Osm žen; N.V. Gogol, T. Martinský, J. Turan: Chelstakov; C. Magnier: Věno slečny Laury; F. F. Šamberk, K. Hašler: Podskalák.
2002 inscenace Tři mušketýři získala na Krajské postupové přehlídce Zlom Vaz po II. zvláštní cenu poroty za scénickou a kostýmní výpravu ke hře, ocenění za nejlepší inscenaci a byla doporučena na Národní přehlídku Divadelní Třebíč.
2005 inscenace Rodina je základ státu získala na Krajské postupové přehlídce Zlom Vaz po V. cenu poroty za režii a byla nominována na Národní přehlídku Divadelní Třebíč.
2007 inscenace Osm žen získala na Krajské postupové přehlídce Zlom Vaz po VII. čestné uznání poroty za režii a nejlepší inscenaci.
2009 inscenace Chlestakov získala na Krajské postupové přehlídce Zlom Vaz po IX. cenu poroty za režii, za výtvarné řešení muzikálu a za nejlepší inscenaci a byla nominována na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín.
2013 v inscenaci hry O. Zelenky Košilka ztvárnila jednu z hlavních rolí – babičku Johanku Novákovou.

Vlasta Kreuzová se podílí i na hudebních pořadech skupiny Medvědi, kterým šije kostýmy, a dotváří tak skvělou atmosféru jejich produkce. Spolupracuje i se Spolkem od Svaté Kateřiny. Již více než dvacet let se podílí na tom, aby paní purkmistrová a „jabkancoví umělci“ vystupovali v dobových kostýmech, které ušila podle dobových fotografií.

2011 Vlastě Kreuzové udělen Zlatý odznak J. K. Tyla na návrh Občanského sdružení divadelních ochotníků.
Formulace ocenění: Za dlouholetou úspěšnou kostymérskou činnost v oblasti amatérského divadla.
Bibliografie:
NÁVRH Občanského sdružení divadelních ochotníků na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla V. Kreuzové.

Související Pojmy

Související Obrázky

Česká Třebová, Hýbl, Košilka, 2013
Česká Třebová, Hýbl, Košilka, 2013
Hronov, Galerie nositelů odznaku J. K. Tyla, 2011
Kreuzová, Vlasta, Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2011


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kreuzová, Vlasta, Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2011