Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HOVORKA, Zdeněk, Jaroměř

Datum narození: 7.2.1934
Místo narození: Rasošky u Jaroměře
Datum úmrtí: 12.1.2018
Zdeněk Hovorka -

od roku 1951 se věnuje amatérskému divadlu, byl a stále je hercem všech žánrů.
Jako herec byl obsazován převážně do velkých rolí (Radúz, Higgins, Francek, Ramón, Polixenes...). Nezapomenutelné jsou jeho úlohy v operetách Král tuláků, Země úsměvů, Mamzelle Nitouche, Kolíne, Kolíne aj. Za své herecké výkony obdržel několik ocenění. Vystoupil na XXVII. a XXX. Jiráskově Hronově, hrál i s předními profesionálními herci (Munzar, Hegerlíková, Bek, Pospíšil...).

1974 započal i dráhu režiséra a dramatika. Napsal čtyři divadelní hry:
Pamfilo a spol. - komedie s prvky dell arte, zastoupená Dilií, hraná mnoha soubory. Později ji přepracoval a hra pod titulem Darmošlapky, aneb Repete, hoši byla jednou z nejhranějších v historii DS Vrchlický Jaroměř.
Poslední šance - detektivka, hraná DS Vrchlický.
Hipokratova přísaha - hra z nedávné minulosti, hraná souborem a oceněná jako nejlepší inscenace v náchodském okrese v roce. 1987.
Dům posedlých - krimikomedie, dosud neuvedená.
1993 Zdeněk Hovorka napsal literární a technický scénář k oslavám 200. výročí přejmenování pevnosti Ples na Josefov.
Ke svým hrám navrhl i scény.

Napsali i dvě prozaické knížky o Jaroměři a divadle -
1997 Jaroměřský meteorit a
2004 Kde jsme doma aneb Jak se v Jaroměři dělalo divadlo 1951-1993.

12letou přestávku využil k přepracování 4 svých her, napsání 2uvedených knih, přípravu 5 her, jež po návratu uvedl,a k dokončení 2 dalších svých 2 her Dům na vinici a Můj Cyrano. (Hry zastupuje DILIA Praha.)
Napsal dva další scénáře pro Josefov-
2005 - 225 let od položení základního kamene a
2010 - 230 let od jeho vysvěcení.

Od města Jaroměř obdržel Zdeněk několik uznání za dlouholetou věrnost divadlu, za práci hereckou a režijní. Je stále činný; jako režisér známý připraveností, jako herec svědomitostí a schopností vytvářet věrohodné postavy.

2010 Zlatý odznak J. K. Tyla, navržen Volným sdružením východočeských divadelníků za celoživotní práci v amatérském divadle.
Bibliografie:
Návrh VSVD na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla.

Související Pojmy

Související Obrázky

Zdeněk Hovorka


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Zdeněk Hovorka