Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MÖSSNER, Tobias, malíř

Datum narození: 1790
Místo narození: Vídeň
Datum úmrtí: 1871
Místo úmrtí: Praha
Autor opon pro divadla v Hradci Králové,

Tobias Mössner (1790 Vídeň – 1871 Praha) do Prahy přišel jako malíř divadelních dekorací v roce 1834 a od roku 1837 do roku 1869 tuto profesi vykonával ve Stavovském divadle. Pro pražské Divadlo v Růžové ulici vytvořil ve čtyřicátých letech 19. století oponu s námětem Múza vede žáka k Hradčanům.
Zpracoval Bronislav Pražan

Dekorační malíř stavovského divadla (1837–69). Pravděpodobně se vyučil ve Vídni, poté působil v Josefstadttheatre, kde se seznámil se Stögerem, se kterým přišel do Prahy. Roku 1836 maloval v Praze dekoraci ke slavnostnímu představení při korunovaci císaře Ferdinanda Dobrotivého. Pro Stavovské divadlo tvořil dekorace exteriérů i interiérů. Jeviště chápal spíš jako architektonický prostor, ve kterém (v návaznosti na Platzera) používal oblouk, kterým jeviště prostorově dělil. Narozdíl od Platzera ho ale využíval i scénicky – často představoval stromy či sloupoví. Ve své době předvedl na jevišti i zcela ojedinělou simultánní scénu (průřez víceposchoďovým domem). Vedle Stavovského divadla tvořil dekorace i pro divadlo v Růžové ulici a zabýval i úpravou divadelních interiérů či malováním opon. Nezaměřoval se pouze na pražskou scénu, ale pracoval i pro mimopražská divadla – např. Hradec Králové a Čáslav.
In: Tvrdíková, Lada. Divadelní život v Čáslavi v letech 1869-1923, Bakalářská práce, Masarykova universita, Brno 2007
Bibliografie:
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s.17, 34, 218, 219, 393

Související Obrázky

Hradec Králové, sál U zlatého orla, Veduta města, Tobias Mössner, 1838, muzeum Hradec Králové
PORT, Jan, Berglerova opona Stavovského divadla z roku 1804, s. 3, Divadlo 1932 - 33
PORT, Jan, Berglerova opona Stavovského divadla z roku 1804, s. 4, Divadlo 1932 - 33


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hradec Králové, sál U zlatého orla, Veduta města, Tobias Mössner, 1838, muzeum Hradec Králové