Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KUBAŠTA, Vojtěch, malíř

Datum narození: 1915
Místo narození: Vídeň
Datum úmrtí: 1992
Místo úmrtí: Praha
Narodil se ve Vídni, v roce 1938 absolvoval na Vysoké škole architektury a stavitelství na pražském vysokém učení technickém. Od konce třicátých let se věnoval především knižní ilustraci, spolupracoval s řadou nakladatelství, k nejvýznamnějším patřilo Aventinum O. Štorcha-Mariena , Vyšehrad a nakladatelství Vl. Žikeše. V roce 1946 vytvořil své první prostorové knížky pro slovenská nakladatelství Slovtour a SFVU. Knížky s prostorovými ilustracemi proslavily Kubaštu po celém světě, v cizojazyčných mutacích byly vydávány nakladatelstvími Artia a Orbis.
Ilustroval knížky pro děti i dospělé, vytvářel prostorové betlémy, grafické úpravy knih, plakáty, kalendáře, pragenzie aj. S loutkovým divadlem v Domě J.A.Komenského na Smíchově spolupracoval na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Oponu pro toto divadlo namaloval v roce 1942.

-------
Vojtěch Kubašta (1915 Vídeň –1992 Praha) byl český malíř, grafik a ilustrátor. Vystudoval architekturu v Praze. Známe jsou zejména jeho litografické, ručně kolorované cykly o Praze a prostorové knížky, které byly vydány ve dvaadvaceti jazycích. Vytvářel i prostorové betlémy, grafické úpravy knih, plakáty, kalendáře, pragensie aj. S loutkovým divadlem v Domě J. A. Komenského na Smíchově spolupracoval na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Oponu pro toto divadlo namaloval v roce 1942.
Zpracoval Bronislav Pražan
Bibliografie:
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 345

Související Osobnosti

Související Obrázky

Kubašta, autograf na oponě, pro knihu upravil MT
Loutkové divadlo Domu J. A. Komenského Na Santošce, pohádkové motivy, Vojtěch Kubašta, 1942 - pro knihu upravil MT


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Loutkové divadlo Domu J. A. Komenského Na Santošce, pohádkové motivy, Vojtěch Kubašta, 1942 - pro knihu upravil MT