Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: SOVÁK, Čeněk, Praha, LD
Datum narození: 17.3.1902
Datum úmrtí: 12.4.1982
Místo úmrtí: Praha
Loutkářský režisér, autor loutkových her a pohádek. Bratr Milady Sovákové, loutkářské výtvarnice
Od 1933 vedl loutkovou scénu v Domě J. A. Komenského na Smíchově na Santošce. Pro soubor získal řadu svých přátel, zejména arch. R. Ječného.
1932-33 režíroval Schmoranzův Začarovaný les, Jiráskova Pana Johanese, Vopršálova Učně černokněžníkova a Wunderlichův Výlet so XXX. století.
1933 W. Shakespeare: Kupec benátský, režie.
1935, J. Werner. Poslední obět boha Riyu, úprava, režie.
1937 J. Babberton: Hýta a Batul, dram., úprava, režie (spolurežisérka M. Sováková), také recitoval roli strýčka Rudolfa.
1938 nastudoval Goldoniho Zpívající Benátky (podle úpravy A. Hoffmeistra, získal práva k uvedení scénické hudby J. Ježka, výpravu svěřil R. Ječnému. Inscenace měla pro svou hravou stylizovanost velký úspěch.
Čeněk Sovák inscenoval v loutkovém divadle taky klasické a předklasické opery, k čemuž jej inspirovalo nadání některých lidí kolem jeho souboru i jeho rodiny.
1940 Broučci, dram. úprava a režie.
Po roce 1945 krátce působil v loutkovém souboru Kováček, později v Spojeném závodním klubu Motorlet a IPS.
V třicátých letech patřil ke skupině loutkářských režisérů, kteří si uvědomovali význam promyšleného režijního pojetí a ve své tvorbě se inspirovali inscenačími postupy divadelní avantgardy. Hledal inspraci pro dramaturgii divadla v neintencinální tvorbě pro děti, jeho dramaturgické úpravy, např. Broučků, našly ohlas i v dalších loutkářských souborech. Důležité byly jeho inscenace pro dospělé, kde si nejlépe uvědomoval možnosti loutkového divadla. Jako režisér kladl důraz na stylizovanou oproštěnou scénu a práci se světlem. Loutkové divadlo v Domě J. A. Komenského za jeho vedení patřilo k předním pražským loutkovým scénám.
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice: Heslo Sovák, pro DČAD únor 2009.
Autorské práce:
SOVÁK, Čeněk: Detektiv a strašidlo, 1938
SOVÁK, Čeněk: Kašpárek v nebezpečí, 1940
SOVÁK, Čeněk: Perníkové srdéčko, 1935
SOVÁK, Čeněk: Stříbrný pavouk, 1946
SOVÁK, Čeněk: Šroubek Ferdík vítězí, 1945
Literatura:
DH: Smíchovská loutková scéna. Loutkář 24, 1937/38, s. 142
MALÍK, Jan : K začátkům české loutkářské režie. Praha 1965, s. 13
nesign: Nové pražské loutkové divadlo. Loutkář 20, 1933/34, s. 71.
VÍTOVCOVÁ, B.: Čeněk Sovák. Československý loutkář 42, 1982, s. 164
Poznámka:
Od: Jindřich Beránek.
Email: beranekj@iol.cz
... Vedoucí loutkového divadla v Domě Komenského Čeněk Sovák byl můj strýc. A tak vím, že mistr Kubašta u něho pracoval ještě jako student. Spolu s ním do okupace pracoval (snad jeho spolužák) Bohdan Slavík, který po rozpadu ČSR odjel na Slovensko, kde se stal šéfem trikových laboratoří st. filmu. V divadle se V. Kubašta seznámil i s prvni ženou mého strýce, která pracovala jako šéf grafického zpracování v Žikešově nakladatelství (tam také založili společně edici proslulých špalíčků). Více by Vám mohl sdělit Čeněk Sovák ml., který po amnestii v r. 1960 byl propuištěn z vězení a spolupracoval s Čs. rozhlasem na pořadech Kolotoče). Bližší Vám časem napíši k heslu Čeňka Sováka. ...
V Domě Komenského, kde Čeněk Sovák bydlel a bylo i loutkové divadlo, se např. scházeli budoucí komunističtí intelektuálové, se kterými se strýc kamarádil. Nejvíc vzpomínal na rodiče dnešního prof. Oskara Krejčího.
Čeněk Sovák byl nejen loutkář, ale před únorem 48 i velice úspěšný spisovatel dětských knih, zejména seriál knížek o Ježečku Pícháčkovi
(jakási varianta na Broučky) mu přinesl i značný finanční úspěch.
Jindřich Beránek, redaktor
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.