Databáze českého amatérského divadla

Texty: Novák, Jan: LD Na Santošce, Vojtěch Kubašta. Rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel. 2009

Loutkové divadlo Domu J.A.Komenského Na Santošce – Praha-Smíchov

Loutkové divadlo zahájilo svou činnost v roce 1932 z iniciativy ředitele školy J. Pospíšila. Od roku 1933 soubor vedl Čeněk Sovák, autor loutkových her a významný režisér. Divadlo mělo náročnou dramaturgii, hrálo se i pro dospělé (Shakespeare, Goldoni, Vrchlický). Začínalo se s tištěnými Skálovými dekoracemi, ale brzy vlastní výpravy. Na výtvarné stránce se podíleli Rudolf Ječný (architekt), Vojtěch Kubašta (ilustrátor) a Bohdan Slavík (výtvarník, zakladatel Štátného bábkového divadla v Bratislave).
V roce 1938 uvedl Č. Sovák Goldoniho Zpívající Benátky podle úpravy Adolfa Hoffmeistra s hudbou Jaroslava Ježka. Výprava byla dílem Rudolfa Ječného. Soubor hrál do roku 1944, kdy byla uzavřena divadla. Po válce už soubor neobnovil činnost.
Opona s pohádkovým námětem má centrální motiv souboje rytíře s tříhlavým drakem a není pochyb o tom, kdo bude vítěz. Vzhledem k tomu, že oponu namaloval V. Kubašta v roce 1942, je nepochybné, že motiv měl alegorický podtext. Opona je malovaná na plátně a v pravém dolním rohu má signaturu, typický Kubaštův podpis. Když přestala sloužit jako divadelní opona, byla dlouhá léta v soukromém majetku rodiny Čeňka Sováka. Dočkala se však svého druhého života. Ne ovšem jako opona, ale jako dekorace na stěně známého pražského loutkového divadla, jednoho z nejstarších, divadla Jiskra v Praze-Kobylisích.

Vojtěch Kubašta (1915-1992) – autor opony

Narodil se ve Vídni, v roce 1938 absolvoval na Vysoké škole architektury a stavitelství na pražském vysokém učení technickém. Od konce třicátých let se věnoval především knižní ilustraci, spolupracoval s řadou nakladatelství, k nejvýznamnějším patřilo Aventinum O. Štorcha-Mariena , Vyšehrad a nakladatelství Vl. Žikeše. V roce 1946 vytvořil své první prostorové knížky pro slovenská nakladatelství Slovtour a SFVU. Knížky s prostorovými ilustracemi proslavily Kubaštu po celém světě, v cizojazyčných mutacích byly vydávány nakladatelstvími Artia a Orbis.
Ilustroval knížky pro děti i dospělé, vytvářel prostorové betlémy, grafické úpravy knih, plakáty, kalendáře, pragenzie aj. S loutkovým divadlem v Domě J.A.Komenského na Smíchově spolupracoval na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Oponu pro toto divadlo namaloval v roce 1942.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':