Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: PETRTÝL, Antonín
Datum narození: 2.3.1830
Místo narození: Bystřice, o. Jičín
Datum úmrtí: 29.10.1910
Místo úmrtí: Libáň, o. Jičín
Petrtýl Antonín, zvaný Amerikán, praporečník Divadelní lodě.
Podle matričních záznamů se Antonín Petrtýl narodil dne 2. března 1830 v obci Bystřice, okres Jičín, v chalupě číslo 10. /v dokumentech z pozdější doby je chybně uváděno datum narození 22. 2. 1831/. Otec Tomáš Petrtýl /nar. 1776/; matka Anna /1792/. Zemřel 29. října 1910 v Libáni, okres Jičín. Pochován je na starém libáňském hřbitově.
První žena Antonína Petrtýla Viktorie, rozená Bartošová, jako vdova Menclová měla 3 děti: Annu, Marii a Františka. Sňatek měli roku 1850. V manželství se jim narodilo dalších 6 dětí: Františka, Antonín, Kateřina, Vojtěch, Václav a August. Zemřela 22. 2. 1883 v Chicagu.
Druhou ženou, se kterou se Antonín Petrtýl oženil, byla vdova po pekaři Klenkovi. Zemřela v Praze, v únoru roku 1898. Potřetí se Antonín Petrtýl oženil po definitivním návratu z Ameriky s Barborou, rozenou Malou. Žili pak dalších 14 let v Libáni, okres Jičín.
Rodina Antonína Petrtýla byla vzorně vedená, všichni drželi pospolu, pomáhali si a rádi se vraceli do staré vlasti a do Bystřice. Všichni členové rodu podporovali ochotnické divadelnictví v zámoří i ve staré vlasti.
Antonín Petrtýl v rodné obci Bystřici na Jičínsku, v letech 1850 až 1868 při různých příležitostech spolu se sousedy rád deklamoval, hrál divadlo a měl rád hudbu. Byl veselé, až žertovné povahy. Když jednou do Bystřice zavítala divadelní společnost a neměla dostatek členů, tu paní principálka vybídla Antonína Petrtýla, aby si s nimi zahrál ve hře "Jenofefa" úlohu služebníka Golového. Po této události byl v Bystřici ustaven divadelní kroužek, který si svépomocí v místním hostinci postavil jeviště a upravil vše pro provozování divadla. Antonín Petrtýl se stal duší tohoto spolku, vybíral a opatřoval divadelní hry, obsazoval role a také hry sám režíroval.
Před odjezdem do Ameriky mu dovolili bystřičtí divadelníci vzít si některé divadelní knížky s sebou.
V roce 1868 odjel Antonín Petrtýl do Ameriky i se svojí manželkou a s 9 dětmi. Pozvolna se zařídil na zakoupené farmě ve Trawerse City ve státě Michigan.
Již v roce 1869 zde na přání sousedů a přátel začal provozovat divadlo. Jednou z nejúspěšnějších byla hra "Lumpacivagabundus", patrně vůbec poprvé provozovaná na půdě Ameriky.
Po třech letech tvrdé práce farmu opoustil a v roce 1871 se s rodinou odstěhoval do Chicaga. Zprvu pracoval v továrně, později si najal hostinec a provozoval hostinskou živnost. Začalo se mu dařit, a tak v roce 1878 poprvé odjel do Čech za svými rodiči. Po krátkém pobytu se vrátil zpět do Ameriky ke své rodině.
V roce 1885 se Antonín Petrtýl ujal organizace zájezdu tak zvané Divadelní lodí do staré vlasti za účelem návštěvy obnoveného Národního divadla.
Této akci předcházela sbírka na prapor amerických Čechů pro Národní divadlo. Na prvou výzvu ke sbírce se sešlo jen 30 dolarů. Antonín Petrtýl proto uspořádal několik divadelních představení s hrami "Dědkův kalmuk" a "Rekrutýrka v Kocourkově", spojených vždy s dobročinným plesem.
Aby ušetřil, obsadil všechny úlohy v uvedených hrách členy své rodiny. Sám si zahrál úlohu Kudrny a úlohu Bezoslava Drijáka. Potřebná částka peněz se záhy sešla a prapor se mohl nechat zhotovit. Byl z nejlepší látky, z jedné strany byl vyšitý český lev s nápisem "Na památku výletu Čechů amerických k Národnímu divadlu v roce 1885", z druhé strany letící americký orel. Za své úsilí obdržel od účastníků zájezdu zlatý odznak s vyrytým obrazem lodi a nápisem "Antonu Petrtyl od klubu Divadelní loď".
Dne 31. května 1885 Divadelní loď Westphalia vyplula z New Yorku. Po příjezdu do vlasti a po slavnostních projevech byl dar od amerických krajanů a krajanek převzat ředitelem Šubrtem a uložen v Národním divadle. Praporečník Divadelní lodi Antonín Petrtýl byl vyznamenán pamětní medailí, zhotovenou z kovu lustru, zničeného při požáru Národního divadla. Účastníci zájezdu Divadelní lodi přivezli z Chicaga pro Národní divadlo kámen do základu divadla s nápisem: "Co krev pojí - moře nerozdvojí".
Antonín Petrtýl se do Ameriky s výpravou Divadelní lodi nevrátil. Až do roku 1887 pobýval v rodné Bystřici a později si najal hostinec U zlatého bažanta v městě Jičíně. Ale valně se mu nedařilo.
Stále se vracel do rodné Bystřice, kde s místními ochotníky pořádal divadelní představení. I tentokrát hry sám vybíral a režíroval. V paměti lidí zůstala hra "Na Malé Straně", v níž si zahrál úlohu zchudlého osadníka. Plakát k tomuto představení namaloval jeho syn Augustýn.
Jako ocenění zásluh o divadelní dění v obci spolek divadelních ochotníků v Bystřici přejal jméno Antonína Petrtýla do svého názvu.
Po dvou letech, v roce 1887, se i se svou druhou ženou vrátil s výpravou amerických Sokolů k rodině do Ameriky.
V roce 1895 se připravoval zájezd amerických krajanů na Jubilejní výstavu v Praze. Antonín Petrtýl byl opět členem této výpravy. Z Prahy, jako vždy, zajel do rodné Bystřice, kde jako vdovec oženil s Barborou Malou.
Manželé se natrvalo usadili v městečku Libáni.
Antonín Petrtýl se stal členem místního ochotnického spolku Bozděch, organizuje divadelní představení a v několika hrách i hrál.
Do Ameriky se už nevrátil. Zemřel v rodné zemi, v Libáni, dne 29. října 1910.
Antonín Petrtýl byl ve své době nejen věhlasný divadelník a muzikant, ale skládal také básně a písně. Známá je píseň "Touha po vlasti", která vyšla i tiskem. Zachovaly se texty rozsáhlejších básní či písní: "Píseň osudu", "Až budu za mořem bydleti" a "Slasti a strasti na moři". Při pobytu v Libáni napsal kroniku svého života pod názvem "Částečné dojmy Antonína Petrtýla".
Prapředek Antonína Petrtýla pocházel z Dětenic. Přiženěním se jeden Petrtýl dostal do obce Mcely na okrese Nymburk, odkud se Tomáš Petrtýl /nar. 1776/, otec Antonína Petrtýla, přiženil do Bystřice. Dětenice, Mcely a Bystřice byly tehdy obcemi společného panství Dětenice.
Bibliografie:
MÜLLER, Vladimír: Kolem Národního divadla, l962
novinové články, fotografie a úmrtní oznámení Antonína Petrtýla.
MÜLLER, Vladimír: Praporečník Antonín Petrtýl. Kopie výstřižku z neuvedených novin, s.a. kART/Osobnosti/Petrtýl
Archivy:
Divadelní oddělení Národního muzea, Praha:
Prapor amerických Čechů, písemné věnování
č.inv. 631/36, lok.č. P - S 3
Dvě medaile na oslavu příjezdu Čechoameričanů 1885
č.inv. 10255/31, lok.č. P - S 1 - Ed
Upomínka na slavnosti ku poctě Amerických Čechů 1885, ND
DNM č.inv. 14139/34, lok.č. P - 4 - p 1
Související Geografické celky
- Bystřice (Obec, nadř. celek Královéhradecký kraj, okr. Jičín, Královéhradecký kraj, Česká republika)
- Chicago (Obec, nadř. celek Illinois, Illinois, USA)
- Libáň (Obec, nadř. celek Královéhradecký kraj, okr. Jičín, Královéhradecký kraj, Česká republika)
- Trawerse City (Obec, nadř. celek Michigan)
- USA (Země)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.