Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PÁLENÍČEK, Ludvík, Kroměříž

Datum narození: 16.7.1904
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 1991
1927-1945 působil v Kroměříži jako středoškolský profesor na obchodní škole.
Výrazná režisérská a herecká osobnost.
Vypracoval se ve spolku Dramatického souboru Spolku pokrokového studentstva Milíč. Jako jeden z vedoucích činitelů souboru formuloval 1929 jeho program jako " boj proti prostřednosti".
1930 přešel s mnoha dalšími do nově založené Nezávislé scény.
Od 1930 vydávala NS svůj časopis Divadelní kultura, jehož čísla 1.-4. redigoval Oldřich Králík, pozdější univerzitní profesor české literatury v Olomouci, a č. 5.-8. L. Páleníček.
1931 pokračovala revue Nezávislá scéna, sledující tvůrčí počiny amatérské i profesionální. Redigoval Páleníček s pomocí P. Fraenkla a E. F. Buriana. Páleníček do časopisu i přispíval (např. studií Drama a doba).
1939 Režíroval Čapkovo drama RUR, k němuž připravil i scénu. Představení zahájil proslovem k uctění památky zemřelého Karla Čapka. Na představení poprvé a naposled spolupracovaly spolky Milíč a Nezávislá scéna. Tato inscenace se stala největší místní divadelní a politickou událostí těsně před začátem německé okupace.

1942 obhájil disertační práci Jaroslav Vrchlický divadelním kritikem - u nás první zevrubná analýza práce div. kritika.
Bibliografie:
BIBLIOGRAFIE prací doc. PhDr. Ludvíka Páleníčka, CSc. Kroměříž

ČERNÝ, František: Páleníčkovy práce z dějin českého divadla. Recenze. Acta Universitatis Carolinae - Philosophica et historica 3, Theatralia VI.

LAJKEP, Zdeněk: Dějiny ochotnického divadla v Kroměříži. 1865-1945. Kroměříž, Pálková 1995. 108 s., foto. kART

LAJKEP, Zdeněk: Posledních padesát let kroměřížského ochotnického divadla 1945 - 1995. Kroměříž, Agrra, 1999, str. 8-10.

Související Obrázky

Kresba Karla Mináře.  Kroměřížské ochotnické divadlo


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':