Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DOLEŽALOVÁ, Naďa, Jaroměř

Datum narození: 1927
DOLEŽALOVÁ, Naďa, DS Vrchlický JaroměřZa dlouholetou poctivou práci v divadelním
souboru Vrchlický Jaroměř a výchovu nových
generací amatérských divadelníků

Zpočátku amatérská herečka, po absolvování řady vzdělávacích akcí pro režiséry se stala kmenovou režisérkou činoherních inscenací jaroměřského divadelního spolku Vrchlický. Vychovala celou generaci amatérských herců a vedla je ke komplexnímu chápání tvorby a smyslu divadla, při využití jeho zákonitostí ve všech složkách, směřujících společně k co nejosobitější výpovědi. V této své práci vždy vazyřovala nezkrotnou energii a pracovitost.
Od 60. do 90. let 20. století připravovala svými inscenacemi jaroměřskému publiku dobrou zábavu a prostřednictvím náročné dramaturgie vedla diváky k větší vyspělosti. Ve své osobní statistice uvádí od roku 1964 do roku 1997 dvacet čtyři režií.
Naďa Doležalová vždy vyzařovala družnost, léčila humorem, ale také se vyznačovala kritičností a vysokou odpovědností k započatému dílu.
V divadle Naďa ráda pracovala s profesionálními hosty, jež považovala za přínos pro soubor a za oživení pro diváky. Svou činnost v divadle považovala za společenské poslání, nikdy se nesnižovala k podbízivosti.
Za své nároky k sobě i k svému okolí nesklízela vždy vděk, oporou jí naopak byl spokojený divák a příznivá kritika odborníků.
Ani pokročilejší věk a občasné zdravotní potíže nebrání Nadě Doležalové pomáhat jaroměřskému souboru i v současnosti a uplatňovat v něm bohaté tvůrčí zkušenosti.

Volné sdružení východočeských divadelníků
Jaroměř je v roce 2006 navrhlo k oceněnění Zlatým odznakem J. K. Tyla.
Bibliografie:
Hromada 1997, č. 18, s. 22.

Návrh VSVD na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla v roce 2006.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':