Databáze českého amatérského divadla

Opony: Český Krumlov, Zámecké divadlo, opona, Apotheosa svobodných umění, Hans Wetschel a Leo Märkel, 1766

Autor: Hans Wetschel a Leo Märkel, Restaurováno: 1966 - F.Sedlák, E.Zvolenský, 1997 – M.Křížek
Rozměr: 1030 x 675 cm
Vročení: 1766
Motiv: Apotheosa svobodných umění s výjevem Pallas Athény, kladoucí věnec na obelisk, kolem něhož se lehce vznášejí putti, představující astrologii, matematiku, geometrii a geografii.
Vídenští umělci, kteří byli povoláni vytvořit krumlovské divadelní dekorace, byli dvorní divadelní malíři Hans Wetschel a Leo Märkel, kteří se zavázali v uvedené smlouvě zhotovit za 2.000 zlatých oponu a dekoraci lesa, zahrady, kabinetu, ulice, vězení, mořského přístavu a vojenského tábora. Průběh jejich prací lze archivně sledovat od ledna roku 1766, kdy přijeli do Krumlova, až do února roku 1767, kdy dostali nový úkol zhotovit dekorace obyčejného pokoje a "sálu, který lze vzadu spojit s chrámem".
Oba umělci navazují v tomto svém díle na tradici vídeňského divadelního umění první poloviny 18. století, především na dílo Giuseppe Galli-Bibieny, jež jim sloužilo v některých případech jako přímý vzor a předloha.
V zámeckém divadle v Českém Krumlově se ve vzácné ikonografické úplnosti a celistvosti dochovala nejen původní opona, ale všechny divadelní dekorace, které malíři Wetschel a Märkel pro tuto scénu vytvořili.
Oponu tvoří figurální alegorická skupina, komponovaná na střední osu s dekorativním rámcem, se začleněnými hudebními emblémy a ústřední scénou.
( http://www.castle.ckrumlov.cz/docs/cz/zamek_5nadvori_dekora.xml)

Zřejmě jde o jednu z nejstarších zachovaných divadelních opon v Čechách. Podle korespondence hejtmana Ambrožovského ji namalovali vídenští malíři Johann Wetschel a Leo Merkel v období mezi lednem a březnem 1766.
Opona je po obvodu rámována zdvojenou lištou protkanou květinovou girlandou s motivy svazků hudebních nástrojů v rozích.
Alegorická figurální kompozice adoruje donátora, který si buduje záhrobní slávu láskou k umění a k vědám. Ústředním motivem je postava bohyně Athény sedící na oblaku a nasazující věnec na obelisk. Amorci na zemi s charakteristickými atributy zastupují umělecké a vědní disciplíny – atronomie, geografie, literatury, malířství, sochařství a zeměměřičství. Druhá skupina amorků oživuje horní část opony a v letu dovádí s květinovými girlandami a rohem hojnosti. Na pravo od středu na horizontu vzléta Pegas.
Zajímavostí je motiv desky (rýsovací deska ?) opřené o globus a kolem ležící svitky a příložník. Na fotografii z let 1920 je na desce patrný půdorys fortifikace - pentagramu (zednářský symbol ?) který byl později přemalován motivem protnutých trojúhelníků.
(Pavel Slavko)

Materiál: plátno, dřevěné latě, kovové kroužky, konopný provaz
Technika: tempera
Bibliografie:
Hilmera,Jiří: Zámecké divadlo v Českém Krumlově, Zprávy památkové péče č.18, 1958, str. 71-95

Port, Jan: Schwarzenberské zámecké divadlo na Krumlově. Ročenka Vlastivědné společnosti jihočeské při Městském muzeu v Českých Budějovicích 1929, Č.Budějovice 1930, str. 26-43

Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 21

2011 šot o oponě zařazen do 2. dílu (Opony zámeckých divadel) cyklu TV2 Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, režie a kamera Jan Hojtaš, scénář a pořadem provázel Jiří Valenta, viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/video/
Uložení dokumentace:
DČAD:
CD 22750 Český Krumlov, zámecké divadlo, opona, 1766, MT.jpg
CD 29227 Český Krumlov06_opona_.jpg
CD 29224 Český Krumlov 01_opona_B.Kerschner_kol_1920_SOACK_900_p.jpg
CD 29225 Český Krumlov06_opona_detail_1.jpg CK 8807
CD 29226 Český Krumlov06_opona_detail_2.jpg
Historické užití:
zámecké divadlo
Současné užití:
od 2000 vystavena je kopie
Majitel/umístění:
Zámecké divadlo Český Krumlov, i.č. 8807, Depozitář Renesanční dům
Fyzický stav:
kulturní památka
existuje, uložena v depozitáři
restaurována
fyzický stav dobrý
Tematická skupina:
Alegorie obecné
Informátoři:
Státní hrad a zámek Český Krumlov, PhDr. Pavel Slavko

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Čerský Krumlov, zámecké divadlo, o oponě, Port, Jan: rukopis studie, nedatováno, s.1.
Čerský Krumlov, zámecké divadlo, o oponě, Port, Jan: rukopis studie, nedatováno, s.2,3.
Český Krumlov, Zámecké divadlo, opona, Apotheosa svobodných umění, Hans Wetschel a Leo Märkel, 1766,
Český Krumlov, zámecké, opona, detail 1
Český Krumlov, zámecké, opona, detail 2
Litomyšl, pseudoopona zámeckého divadla, pro filmování 195x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Český Krumlov, Zámecké divadlo, opona, Apotheosa svobodných umění, Hans Wetschel a Leo Märkel, 1766,
Český Krumlov, zámecké, opona, detail 1
Český Krumlov, zámecké, opona, detail 2