Databáze českého amatérského divadla
Opony: Znojmo, Městské divadlo, opona U pramene poezie, F. Schallud a K. Frank, 1900
Vročení: 1900
Významným výtvarným dílem interiéru je malovaná opona, zhotovená vídeňskými dekoratéry F. Schalludem a K. Frankem, kteří se rovněž podíleli na tvorbě nástropní malby a dodávkách textilních drapérií lóží.
O konečné podobě opony se rozhodovalo ještě v průběhu stavby, o čemž svědčí dochovaná korespondence s vídeňským profesorem Schultessem z února roku 1900. Nejspíš z finančních důvodů se však malířská výzdoba nesvěřila některému z význačných malířů a dala se přednost dekoratérské firmě. Vznikla tak řemeslně kvalitně zhotovená malba v líbivém historizujícím duchu, nazvaná "U pramene poezie". Ústředním motivem obrazu je postava Erató, zosobňující Múzu lyrické a milostné poezie. Dívka v bílé říze, s věnečkem bílých květů na hlavě sedí u lesního pramene, vyvěrajícího po její pravé ruce. Múzu doprovází skupina kupidů, malých nahých dítek, zpodobňujících posly světské lásky, jež drží Eratinu lyru. Jeden z andílků právě připevňuje girlandu z růžových květů na kamennou bystu antického literáta, umístěnou ve stínu starého dubu. Múza podává v mušli doušek inspirace renesančnímu básníkovi.
Po cestě od Znojma, jehož panorama s radniční věží a Svatomikulášským kostelem leží v pravé části horizontu, se k Erató a mladíkovi blíží milenecký pár. Celý výjev se zájmem sleduje skupina žen a muž, jehož odvrácená tvář může snad skrývat podobu samotného architekta divadla.
Nové městské divadlo bylo slavnostně otevřeno v sobotu 29. září 1900 hrou "Dva šťastné dny" ("Zwei glückliche Tage") Franze Schöntana a Gustava Kadelburga. Celkové náklady pouze nepatrně převýšily původní rozpočet a vyšplhaly na sumu ve výši 271 tisíc korun, z nichž architekt obdržel obnos ve výši deset tisíc korun. Radost nad podařeným dílem byla větší než finanční vypořádání, jež se za pomocí městské spořitelny a peněžní podpory brněnského místodržitelství podařilo vcelku brzy dorovnat. Zájem o nové divadlo byl ohromný a tak již tři roky po jeho otevření musel A. Graf vyprojektovat umístění dalších sedadel. Podstatnou úpravu doznalo přízemí hlediště v roce 1909, když bylo do boků v přízemí přidáno dalších dvacet šest sedadel.
Ex www.znojmocity.cz
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 42, 43
2011 šot o oponě zařazen do cyklu TV2 Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 5. díl, Vídeňští mistři, režie a kamera Jan Hojtaš, průvodní slovo Jiří Valenta.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215563/
O divadle: http://www.theatre-architecture.eu/cs/internetove-muzeum/?theatreId=89
Historické užití:
Městské divadlo Znojmo
Současné užití:
Městské divadlo Znojmo, funkční
Majitel/umístění:
Městské divadlo Znojmo
Související Geografické celky
Související Opony
- Hořice na Šumavě / Höritz, Pašijové hry, opona Ukřižování a nanebevstoupení Ježíše Krista, autor Franz Schallud, 1893, neexistuje, doložena výtvarným návrhem a dobovou pohlednicí
- Vrchlabí (dříve Hohenelbe), Spolek Němců v Čechách, návrh opony s postavami z germánské mytologie, pohledem na město a okolní hory, autor Franz Schallud, 1903, Krkonošské muzeum Vrchlabí
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.