Databáze českého amatérského divadla
Opony: Doubravice nad Svitavou, DrO Sokola, opona Libušina věštba, autor Alfons Mucha, 1892–1906, Muzeum Boskovicka
Autor: student Alfons Mucha,
Rozměr: 4,6 × 2,4 m
Vročení: 1892–1906
Motiv: Libušina věštba, Národní divadlo, silueta města,
"Opona je namalována na plátně podšitém pytlovinou, navinuta na dřevěné lati a značně poškozena. Obraz představuje renesanční arkády s bohatou draperií a šňůrami v horní části. V prostředním oblouku stojí postava ženy s vavřínovým věncem na čele. Ve vztyčené pravici drží misku s ohněm. Po obou jejích stranách stojí postavy žen-hudebnic, u sloupů sedí dvě ženy v zamyšlení… na pozadí v jedné části Národní divadlo a v druhé siluetu města.“ (Jiří Bušina)
„Opona divadelní darovaná tělovýchovnou jednotou Sokol v Doubravici. Oponu maloval Alfons Mucha, když jako student trávil prázdniny v Doubravici. Učinil tak na podnět nadučitele Stantejského. Získána r. 1938.“ (nepoužívaná sbírková evidence muzea v Boskovicích z 30. let 20. stol.)
„…Mucha navštívil svého přítele – nadučitele Julia Stantejského – v období 1892 až 1906 v Doubravici třikrát… Při svých návštěvách v Doubravici se tu zdržel na několik dní a při jedné návštěvě místním ochotníkům namaloval oponu na námět „Libuše věští slávu Prahy“. Oponu maloval v prostorné sýpce bývalého Holíkova statku čp. 31. Opona prý byla překrásná, zvláště majestátním a velebným dojmem působila vznešená postava kněžny Libuše. Při tehdejší aktivitě divadelních ochotníků byla velmi často používána a vzbuzovala obdiv jak u místních, tak cizích návštěvníků divadelních představení. Co se později s oponou stalo a jaké byly její osudy, není už dnes téměř známo. Snad prý byla ochotníky věnována muzeu v Boskovicích.“ (článek Alfons Mucha v Doubravici otištěný v lednu 1981 v týdeníku Nový život)
Opona je v současné době restaurována (2016).
Poznámka:
Obrázek opony Martin Taller rekonstruoval z řady fotografií, 2009
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 56, 57 (uvedena pod heslem Boskovice)
Uložení dokumentace:
DbČAD č. CD 22739, 8996 ad.
Historické užití:
jeviště ochotníků DrO Sokola v Doubravici
Současné užití:
od 1938 v depozitáři Muzea Boskovicka
Majitel/umístění:
Muzeum Boskovicka, depozitář
Informátoři:
Mgr. Dagmar Hamalová, ředitelka, Muzeum Boskovicka,
Jiří Bušina
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.