Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Mlýny

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Místní část
Okres: Děčín, okres
Nadřazený celek: Kytlice
První zpráva: 1931
Lesní divadlo Mlýny
Divadlo bylo vybudováno z iniciativy místního kuliče skla Franze Marschnera. Provoz zahájilo za velké účasti obecenstva na letnice roku 1931 působivou operetou. V následujících letech jeho popularita stoupala a hostovaly zde různé divadelní soubory. Činnost ustala asi v letech 1939/40. Jeho zakladatelé skončili tragicky – paní Marschnerová byla v roce 1946 zabita, její muž s dcerou byli vystěhováni. Pan Marschner se stal lesním dělníkem ve Schwarzwaldu a zahynul při práci. Jeho lesní divadlo mezitím začal pohlcovat les.

Po roce 1989 se v Čechách změnila atmosféra a lidé si vzpomněli na staré tradice. Také lesní divadlo znovu ožilo. Zhruba od roku 1990 se tu opět počalo hrát. Např. v roce 1992 bylo plně obsazené a hrála zde pražská skupina Harcovníci.

Počátkem roku 2003 vznikla skupina nadšenců, která se za pomoci Obecního úřadu v Kytlicích a dalších institucí a jednotlivců pustila do rekonstrukce části jeviště a hlediště divadla.
2002 pod vedením Karla Krejčího vznikl hudební a divadelní spolek Lesního divadla Mlýny(H&DSK-LDM), který zde pořádá každé léto řadu činoherních představení, muzikálů, pohádek, koncertů a v neposlední řadě festivaly "Divadelní mlýny" a "Folková Kytlice".

1935-1938 NJS.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 501.

ZAHRÁDKOVÁ, Zdenka: Informace pro MČAD. Rkp. 1998. kART.
Archivy:
Státní okresní archiv Česká Lípa:
Spolky 72.

Související Pojmy

Související Obrázky

Mlýny, lesní divadlo, 1931
Mlýny, Lesní divadlo, obnova jevištních konstrukcí, 2003
Mlýny, lesní divadlo2


Mapa - Mlýny

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Mlýny, Lesní divadlo, obnova jevištních konstrukcí, 2003
Mlýny, lesní divadlo, 1931
Mlýny, lesní divadlo2