Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 2003 - Národní divadelní dílna Šumperk

Začátek: 15.8.03
Konec: 24.8.03
Pořadatel: Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádalo Informační a poradenské středisko pro místní kulturu, pracoviště pro neprofesionální umění a estetickou výchovu ARTAMA, Společnost Amatérské divadlo a svět, o. s.
ve spolupráci
s Domem kultury, s. r. o. Šumperk

Místo konání: Dům kultury Šumperk
Šumperk 15.–24. srpna 2003
TŘÍDY
A – Herecký trénink, lektor Viliam Dočolomanský
Práce ve třídě byla věnována specifickému pojetí jednoty fyzického a hudebního herectví, rytmu, inspiraci v mnoha kulturních oblastech, divadlu exprese, které stírá hranice mezi projevem hereckým, tanečním či pěveckým. Práce byla fyzicky i psychicky velmi náročná.

B – Scénografia?
Lektor Peter Janků se pokusil propojit místo a jeho inspiraci s uměleckou tvorbou pro herectví jiné skupiny (viz dále). Třída tak spolupracovala na jevištní podobě výsledné multimediální prezentace Fausta, a to prostředky videa, fotografie, světla, barev i objektů. Rozsáhlý exkurz do historie a vývoje jevištního výtvarnictví a divadelního prostoru by vydal na samostatnou dílnu.

C – Faust, lektor Ondřej Pavelka
Obrovské sousto pro každého divadelníka si v této třídě našlo svoje téma. Obsah byl zredukován a podlehl osobité výpovědi mladých lidí. Ve spolupráci s třídou B vznikl tvar hodný zcela regulerní jevištní existence.

D – Improvizace
Třída se věnovala Divadelní improvizaci jako osobitému sportu tak, jak ji pojímá Česká improvizační liga. Lektor Martin Plešek nabídl frekventantům v průběhu semináře tréninky různých disciplín divadelní improvizace, uvolnění fantazie, reakcí, inspirace atd.

E – Mimická dílna v Šumperku
Mim Josef Tichý pracoval s účastníky na poctivých základech klasické pantomimické práce, tvorbě postavy, nonverbálním vyjadřování, autentizaci a stylizaci.
----


DOPLŇKOVÝ PROGRAM
Divadlo KUSY CUKRU Kremnica: Etudy (pohybové divadlo)
DNO Hradec Králové: Okolo stola & jiné
Peter Janků: Koncert
Divadlo Jesličky Hradec Králové: Zatracený chlapi (pásmo divadelně provedené poezie americké básnířky beatnické generace Wendy Cop)
Josef Tichý: Že by pantomima?
Divadlo Šest Pé Partizánské: W. Saroyan – J. Krasula: Tracyho tiger

Výsledky práce tříd
Lektoři: Lektoři:
Viliam Dočolomanský, slovenský režisér a divadelní pedagog (Farma v jeskyni)
Peter Janků výtvarník, hudebník, folkový autor a zpěvák, Bratislava–Slovensko
Ondřej Pavelka, divadelní a filmový herec, režisér a pedagog
Martin Plešek, herec a režisér, člen improvizační skupiny O.T.I.SK
Josef Tichý, mim, herec, autor, divadlo Image Praha
Posluchači: Počet seminaristů 64
Bibliografie: Šumperk 2003 – Setkání mladých amatérských divadelníků, Amatérská scéna 2003, č. 5.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':