Databáze českého amatérského divadla

Texty: Brno, Šenkýř Miloš, Veselá Jiřina: Hledá se opona pro divadlo. Lidové noviny 24. 11. 2008 Regionální mutace - Brno

Hledá se opona pro divadlo
Lidové noviny 24. listopadu 2008 Regionální mutace - Brno

Opony v Brně – Jedna zmizela, další zůstala návrhem, nejvzácnější chrání muzeum
Ani po desítkách let nikdo neví, jak skončila historická opona z Mahenova divadla. Možná ale vznikne nová.
BRNO Oběma největším divadlům v Brně chybí malované opony, které by prostory korunovaly. Již desítky let funguje Janáčkovo i Mahenovo divadlo pouze s klasickou látkovou a další, protipožární oponou. Brzy je ale začne hledat.
„V rámci generální rekonstrukce Janáčkova divadla plánuji také dokončení opony, jejíž návrh vznikl, ale nebyl nikdy dokončen,“ potvrdil LN ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák. A o podobný krok se chce pokusit i při plánování oprav Mahenova divadla.
Tam ale bude situace těžší. Zatímco návrh Dalibora Chatrného ze šedesátých let pro oponu Janáčkova divadla existuje, ze staré opony se zachovala jen černobílá fotografie. Nikdo ani neví, kdy přesně a za jakých okolností zmizela.
Odpověď by mohla být v rakouských archivech Historici se domnívají, že malovaná opona se ztratila v době, kdy tehdejší Městské divadlo Na hradbách přestalo být divadlem německým. Důkazy pro to ale nemají. „Nikdy se to nepodařilo zjistit. Důkazy možná mohou být v rakouských archivech, ale ty byly celé roky nedostupné,“ připomíná znalkyně historie brněnského divadla Eugenie Dufková. Také Jitka Nováková z divadelního archivu žádný důkaz nenašla. „Máme jen tu starou nedatovanou fotografii,“ připomněla.
Oponu, která zdobila dnešní Mahenovo divadlo při jeho otevření v roce 1882, navrhl vídeňský malíř Franz Lefler. Podle všeho vznikla ve Vídni stejnou technologií jako gobelíny, její dominantou byla bohyně s lyrou v ruce. Po bocích stáli například slepý Oidipus či Antigona a další antické postavy.
Pokud by měla nová opona vzniknout, zřejmě tedy nepůjde vyjít z té původní. „Zažil jsem to, když jsme tvořili oponu pro Státní operu v Praze, která také zmizela. Neexistovala kvalitní dokumentace, proto památkáři po rozsáhlých diskusích svolili k vytvoření moderní,“ dodal ředitel Dvořák. Vytvořil ji výtvarník Antonín Střížek.
V Brně stará opona zůstala, je ale muzejním exponátem Divadelní odborníci ale vědí, že v Brně jedna historická opona je. Pochází ze zbořeného divadla, jež stálo na Veveří ulici. Její autor Jan Václav Kautský ji původně nabízel pro pražské Národní divadlo, ale neuspěl. Sen uskutečnil až v Brně, kde opona léta visela – a nyní je v depozitáři Moravského zemského muzea. „Je to největší a zároveň jeden z našich nejvzácnějších dokumentů,“ sdělil vedoucí oddělení dějin divadla Jaroslav Blecha.
Vzácná opona, která vznikla pro otvor 8x5,6 metru, podstoupila před několika lety složitou a nákladnou obnovu.. Nyní „odpočívá“ smotaná a zabalená. Vystavená po restaurování byla jen jednou při výstavě Sto let českého divadla v Brně. Návštěvníci ale i tehdy mohli obdivovat jen její část, pro celou nebyl prostor. „Říkali jsme si, že bychom ji mohli trvale zapůjčit do Mahenova divadla, ale zatím nebyl zájem. Zřejmě rovněž proto, že by pro ni jen obtížně hledali vhodné místo,“ míní Blecha.
Zda by tato opona mohla nahradit svoji ztracenou předchůdkyni, se dá těžko odhadovat, už kvůli její umělecké ceně. Před lety ji však právě v Mahenově divadle zkušebně pověsili. „Ty tahy jsou zachované, není to problém,“ doplnil náměstek ředitele divadla Arnošt Janěk. Podle něj tehdy oponu dokumentovala nějaká Rakušanka pro odbornou studii, její výsledek už ale k brněnským odborníkům nedorazil. Historici jen vzpomínají, že autorka tehdy zmínila i možnost, že původní opona z Mahenova divadla může někde ve světě viset a že nebyla zničena. Potvrzení však zatím nikdo nedal.
MILOŠ ŠENKÝŘ, JIŘINA VESELÁ
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':