Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kroměříž- německé ochotnické divadlo (Z. Lajkep: Dějiny ochotnického divadla v Kroměříži 1865- 1945, Kroměříž, Pálková, 1995, s. 40, 41).

Od 60. let 19. století vyvíjeli velmi čilou aktivitu také kroměřížští Němci. V německém duchu a se samozřejmou snahou čelit energickému nástupu české strany, který je svou intenzitou, rozsahem a ohlasem překvapil a do jisté míry zaskočil. Zejména k pěstování hudby a zpěvu měli ty nejlepší předpoklady v tradiční německé muzikálnosti a v širokém zázemí hudbymilovných konzumentů. Krátce po vzniku Moravana založili v roce 1864 zpěvácký spolek Concordia a v roce 1867 k němu přibyla i hudební škola, pojmenovaná v roce 1890 Kaiser Franz Joseph Musikschule.
Němci se rovněž věnovali ochotnickému divadlu, v roce 1867 založili svou Dilettantentheatergesellschaft, kterou řídi dvanáctičlenný dramaturgický a režijní sbor. Vynikali i v této oblasti cílevědomostí a soustavností, neboť v letech 1867-1891 odehráli 159 představení, tedy mnohenm více, než ochotníci čeští. Uváděli celovečerní hry i jednoaktovky, ale stejně jako v repertoáru hudebním, nikdy neuvedli českého autora, preferovali výhradně autory německé a francouzské. Také s německými ochotníky často vystupovali němečtí profesionální herci a do města zajížděly německé kočovné společnosti.
Mohutnou vzpruhou se stalo dobudování německého spolkového domu Concordia na Velkém náspu. Slavnostně byl otevřen 1891 právě ochotnickým divadelním představením.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':