Databáze českého amatérského divadla
Texty: Heřmanův Městec, Ochotnické divadlo v Heřmanově Městci, souhrn Jana Císaře
CÍSAŘ, Jan: Ochotníci pod Kunětickou horou. In: CÍSAŘ, Jan - MOHYLOVÁ, Věra: Historie divadelní Pardubic a okolí. Pardubice, Východočeské divadlo 2002, s. 11 - 20
Na jihu měly Pardubice ještě dalšího souseda, jenž na počátku 20. století zau¬jímal čelné postavení v ochotnickém divadle východních Čech. V Heřmanově Městci začali ochotníci hrát v roce 1846. Pak nastala přestávka, činnost se znovu obnovila v roce I860. V roce 1867 píše Česká Thalia o provedení Pražského fla¬mendra jako o velmi zdařilém, které si zasloužilo lepší návštěvy. Recenze kon¬statuje, že místní „haut volée" si raději všímá každé nepatrné zábavy v okolních vesnicích než dobré domácí produkce. To zřejmě postihovalo ochotnické divadlo v Heřmanově Městci po delší dobu; na počátku byl větší zájem o hudební, deklamační a taneční zábavy. Když v roce 1883 vznikl spolek Heřman (existující pod tímto názvem dodnes), tak hraje málo divadlo a pořádají se spíše taneční zábavy. Ale počet nastudovaných her stoupá, v letech 1900-1910 je jich šedesát, Heřman také modernizuje jeviště. Tehdy se Heřman rov¬něž zařadil mezi přední ochotnické soubory českého východu. V roce 1900 se přihlásil k „závodům spolků ochotnických" v Kutné Hoře, uspořádaných pod záštitou Ústřední matice divadelních ochotníků českoslovanských (napříště Matice ochotníků). Porota udělila představení Krylovovy komedie Medvěd námluvčím první cenu a kromě toho „Heřmani" dostali velkou stříbrnou medaili okresu kutnohorského a čestný diplom. Roku
1902 dobyl Heřman Pardubice a stvrdil své postavení v ochotnickém divadle východních Čech. 1. srpna zahrál v soutěži východočeských jednot ochotnických, která se konala na východočeské výstavě v Pardubicích, Bozděchovu Zkoušku státníkovu a druhý den tu měl ještě premiéru Rožkova Červa. Všechny tehdejší pardubické časopisy psaly o těchto představeních jako o pronikavém úspěchu; Zkoušce státníkově jednoznačně přiznávaly první místo. A o Červu usoudil Pernštýn, že „Heřmani" „tím podali opětně důkaz o vyspělosti sil svých i mnohosti jich, takže možno tvrditi, že Heřmanův Městec bude držeti primát v tomto ohledu na českém východu".
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.