Databáze českého amatérského divadla

Texty: František Hampl: Václav Štech, spisovatel a dramatik.

…Narodil se na Kladně, ale ve Slaném prožil část svého dětství a učil tam na obecní škole plných 15 let, až do roku 1894. … Doba slánského učitelování byla zajisté dobou nejradostnější v celém jeho životě. Tam poznal a do své neobyčejné paměti si vtiskl mnoho maloměstských typů, řemeslníků, obchodníků, úředníků a hlavně obecních politiků, zkrátka otců města, kteří důležitě ovládali často velmi primitivními mozky celý ten mikrokosmos na sklonku minulého století. Pustil se nadšeně a ze všech sil do veřejné činnosti, byl jednatelem v Besedě, v Sokole, hercem a režisérem v ochotnickém spolku, přednášel, psal do místních novin, založil a vedl městské muzeum, …
Dodnes jsou ve Slaném pamětníci té horlivé činnosti páně učitelovy, … Ale nejzřetelnější stopa zůstala v jeho literárních pracích, z nichž mnohé, napsané třeba již v Praze, jsou ze Slaného a o Slaném, i když je jméno maloměsta všelijak zakrýváno.

Projev v pražském rozhlase dne 3. března 1947
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':