Databáze českého amatérského divadla

Texty: Městské divadlo ve Znojmě 1900 - 2000 - 9.část, po 1945

Městské divadlo - IX. část

Nová kapitola divadelnictví se začala psát již 27. října 1945. Tehdy se v ještě válkou poškozeném divadle poprvé zvedla opona pro premiéru Šamberkovy hry J. K. Tyl, nastudovanou nově vytvořeným ochotnickým souborem Tyl.

Následovalo více než půlstoletí, během kterého se na prknech znojemského Městského divadla kromě zdejších amatérských souborů vystřídaly desítky souborů z celého Československa. Mimo pravidelně hostující soubor Horáckého divadla z Jihlavy zde prezentovala dramatické a hudební umění profesionální divadla z Brna, Prahy, Uherského Hradiště, Šumperka, Olomouce i odjinud. Přes repertoárová a dramaturgická omezení pod přísným dohledem státní moci a využívání, či spíš zneužívání divadla pro řadu dalších, převážně politických akcí, existovala ve Znojmě v té době celá řada souborů. Kromě Františka Kašpárka se na režii úspěšných znojemských inscenací podíleli především Josef Lebloch a Dr. Arnošt Stritzko. V podání zdejších amatérů mohli znojemští diváci zhlédnout celou řadu pozoruhodných inscenací.

Situace se změnila v roce 1962, když po nezdařeném pokusu zřídit ve Znojmě profesionální divadlo došlo k sjednocení dosavadních souborů pod nově vzniklý Amatérský soubor Jihomoravského divadla. Práce souboru pod režií Františka Jambora a ve spolupráci s brněnským scénografem Aloisem Vobejdou přivedla soubor na jedno z předních míst v rámci českého divadelnictví a soubor se v letech 1968 a 1971 prezentoval na Jiráskově Hronově.

Zlom následoval po roce 1972, kdy se režisérem souboru a dramaturgem divadla stává Jiří Čapoun. Záhy dochází k dalšímu zkvalitnění dramaturgie a soubor se zúčastňuje řady celostátních soutěží a přehlídek. V roce 1989 opět úspěšně reprezentuje Znojmo na Jiráskově Hronově. Významný je podíl J. Čapouna na přípravě her pro děti a organizaci festivalu Znojemský strom pohádek. Činnost souboru pokračuje i po roce 1989. Roku 1997 ztrácí soubor patronaci dosavadního zřizovatele Znojemské Besedy a stává se občanským sdružením s názvem Divadelní spolek Rotunda.


Čerpáno z publikace "Městské divadlo ve Znojmě 1900-2000"
Text: (c) 2000 Libor Šturc.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':