Databáze českého amatérského divadla

Texty: Městské divadlo ve Znojmě 1900 - 2000 - 6.část, rekonstrukce

Městské divadlo - VI. část

K první velké rekonstrukci budovy došlo třicet let po jejím otevření, tehdy bylo rozšířeno orchestřiště směrem pod podlahu jeviště a byly provedeny některé úpravy jevištní techniky.

V té době se rovněž zvažovala možnost využít budovy jako kina, jež se stalo divadlu konkurentem. Z nerealizovaného záměru hlediště jako kinosálu zbyla pouze studie, uložená společně s dalšími plány v Archivu města Znojma. Další adaptační práce byly prováděny ve druhé polovině roku 1938 a spočívaly především ve výměně nevyhovujících elektrorozvodů. V roce 1940 byla zrušena bidýlka a místo nich bylo osazeno 64 polstrovaných sedadel, zakoupených ve vídeňském RonacherTheater. Ani znojemský stánek Thálie nebyl ušetřen válečnému běsnění. Na samém konci druhé světové války, v dubnu roku 1945, byla bombardováním těžce poškozena celá levá část budovy, a proto byla budova v letech 1945-1946 opravena a současně modernizována nákladem přes milion korun.

V průběhu padesátých a šedesátých let dvacátého století byly provedeny další, bohužel ve velké většině nevhodné a necitlivé obměny interiérů, jež postupně zastřely noblesní výraz měšťanského vkusu konce devatenáctého století. Roku 1959 bylo původní horkovzdušné vytápění nahrazeno ústředním topením, roku 1963 došlo k podstatné úpravě prostranství před divadlem, do hlediště byla vestavěna nová kabina pro technický personál, změny doznaly prostory bufetu.
Obnovené kamenné schodiště s kandelábry,
spojující vestibul v přízemí s foyerem v patře. Září 2000.
Nenávratnou škodou byla nemilosrdná demolice divadelního skladu, umístěného na nádvoří školy na náměstí Republiky. Tak byly spolu s nenápadným domkem zlikvidovány staré malované opony a velká část historického divadelního fundusu.
Takřka sto let, během nichž sloužilo Městské divadlo svému účelu, zanechalo na jeho tváři četné šrámy a vrásky a proto bylo v roce 1992 započato s postupnou celkovou opravou budovy divadla. Po generální rekonstrukci jeviště, jehož nové zařízení dodala firma Gradior Brno, byla provedena nová elektro a vodoinstalace, částečně bylo obnoveno horkovzdušné vytápění. Blížící se kulaté jubileum se stalo impulsem pro radikální stavební a restaurátorské úpravy interiérů, těm však ještě v roce 1998 předcházela rekonstrukce fasády a střechy. V polovině roku 1999 vypsal odbor školství a kultury Městského úřadu ve Znojmě soutěž na vypracování studie úprav interiéru divadla. Vítězem se stala pražská restaurátorská firma Tradice spol. s r. o., jíž byla zadána realizace rekonstrukčních prací. Ještě v průběhu téhož roku firma započala s renovací štukové výzdoby, zlacením hlediště a foyerů a s dalšími stavebními úpravami v celkové částce 2 miliony 615 tisíc korun. Projekt stavebních prací zhotovil brněnský architektonický ateliér Hexagon. Podle jeho návrhu pak subdodavatel Pozemní stavby Znojmo společně s řadou dalších firem provedly množství dílčích i radikálních úprav, jejichž konečným cílem bylo co možná největší přiblížení se původnímu vzhledu, avšak s použitím moderních technologií a požadavků diváka i divadelní techniky na prahu jednadvacátého století.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':