Databáze českého amatérského divadla

Texty: Městské divadlo ve Znojmě 1900 - 2000 - 7. část, rekonstrukce

Městské divadlo - VII. část

Rekonstrukční práce pod dohledem Památkového ústavu v Brně probíhaly bezmála od základů až po půdu. Vedle úprav suterénu budovy sanačními omítkami zde byl rovněž plně obnoven původní Grafův systém horkovzdušného vytápění.

Důležitým stavebním zásahem byla výměna podlahy v přízemí i na balkoně z důvodů změny rozteče řad sedadel, stejně jako úpravy podlah jeviště, proscénia, orchestřiště a odkládacích prostor u jeviště. Významné úpravy doznalo umístění kabin techniky v hledišti. Vybouráním starší kabiny byl obnoven přímý průchod koridorem v přízemí, na místě dřívější kabiny pak vznikla nová lóže, po její levé a pravé straně byly vystavěny nové kabiny pro zvukaře a osvětlovače.


Pohled na balkon po rekonstrukci. Nová sedadla navržená architektem Ulmanem vyrobila firma TON Bystřice pod Hostýnem. Sedacím nábytkem od téže firmy byly vybaveny rovněž lóže a orchestřiště. Základem nového centrálního lustru jsou části původních svítidel, osazených později na okraj štukové výzdoby větrací rozety. Září 2000.

Nevhodné obložení stěn nahradily nové tapety, podle dochovaných fragmentů původní drapérie byly obnoveny čalouny v lóžích, šatnách a nově byly doplněny do foyerů i těžké sametové závěsy oken. Rekonstruovány byly všechny dveře do hlediště i nouzové východy na bocích divadla, do oken byly zasazeny nové, pískováním zdobené tabule skla. Radikálních změn doznal foyer v patře. Po odstranění skleněných dělících dveří, umístěných sem počátkem šedesátých let dvacátého století, bylo obnoveno kamenné zábradlí, odstraněné po jeho částečném poškození při bombovém zásahu koncem války. Nově byl zhotoven nejen pult bufetu, ale též kandelábry na nárožích schodiště, lustr a štukové doplňky stropu.

Samozřejmostí jsou toalety pro pohybově postižené návštěvníky, instalace zařízení pro poslech simultánních překladů, rozvod speciální kabeláže pro televizní přenosy, vnitřní kamerový okruh a celá řada dalších, pro návštěvníka téměř nepostřehnutelných vylepšení. V samém závěru rekonstrukčních prací, jejichž hodnota v roce 2000 dosáhla výše bezmála třiceti dvou milionů korun, byly do vestibulu osazeny dvě desky z bílého mramoru:


Tento stánek umění
zbudovalo
Město Znojmo
a
spořitelna znojemská.

Diese Stätte der Kunst
hat die
Stadt Znaim
und die
Znaimer Sparkasse
errichtet.

Restaurováno
Městem Znojmem
v letech
1999 - 2000
ke stému výročí
postavení divadla.


V roce 2000 byl obnoven původní název Městské divadlo. V den stého výročí, 29. září 2000, bylo divadlo opět slavnostně otevřeno představením Blodkovy opery "V studni".
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':