Databáze českého amatérského divadla
Texty: Mlýny, Z historie Lesního divadla Mlýny I.
Z historie Lesního divadla Mlýny
- 30. a 40. léta 20. století
--------------------------------------------------------------------------------
(z archivních dokumentů - překlad z němčiny)
V lese u 400 metrů od silnice směrem na Kytlice se nachází skupina skal, kde se dříve hrálo divadlo. Podium vzniklo z iniciativy Franze Marschnera, který pocházel z Chřibské a přestěhoval se do Mlýnů č. 70. Vedle domu provozoval brusírnu, kde zušlechťoval sklo jako kulič. K tomuto objektu patřil i rybník.
V nedalekém lese na vyvýšeném palouku – tzv. Marschnerově louce postavil Franz Marschner domek č. 96, tzv, "boudu", která sloužila jako výletní restaurace. V domku byl i taneční sál, ve kterém pan Marschner pořádal taneční zábavy.
V roce 1934 Marschnerův dům vyhořel a rodina byla nucena se nastěhovat do „boudy“.
Na konci 20. let začal Marschner uvažovat o zřízení lesního divadla v ideálně situovaném údolíčku nedaleko Marschnerovy. louky. Při stavbě tohoto divadla pomáhal Marschnerovi. i jeho tchán, pan Gothe, dále pak i místní obyvatelé. Severní část divadla byla tvořena pískovcovou skalní stěnou, na jihu bylo velké půlkruhové hlediště s mnoha lavicemi. Hlediště mělo tvar amfiteátru, takže z něj bylo velmi dobře vidět na scénu. Konfigurace terénu byla pro vybudování lesního divadla naprosto ideální. Na levém a pravém kraji podia před skalní stěnou byly postaveny dva roubené domky, která sloužily hercům jako divadelní zázemí a šatny. Z jednoho do druhého domku se dalo přecházet po upraveném ochozu za skálou, další přístup k domkům a na scénu byl možný skalní rozsedlinou a vybudovaným tunelem.
Divadlo bylo slavnostně otevřeno za velké účasti diváků na letnice v roce 1931 působivou operetou, ve které účinkovali i místní školáci a jako herci se prezentovali dokonce i obecní hasiči - ochotníci s velitelem Heinrichem Purem. V dalších letech v lesním divadle vystupovaly divadelní skupiny z různých měst, hrál zde například spolek Fluger z Ústí nad Labem, soubor z Litoměřic, městské divadlo z Podmokel a Kamenického Šenova.
Při představeních docházelo i nečekaným situacím; tak například, když zde litoměřický spolek hrál operetu Sissy, při hře byla jedna scéna, kdy měl císař Franz Josef se svou gardou přijet na jeviště na koních. Z místní pily Josefa Eichlera byli proto zapůjčení koně a všechno bylo pečlivě nacvičeno. Když však Franz Josef na svém koni Neronovi skutečně se svou družinou vjížděl na pódium, nezvládl Zosel-Seff svého koně a spadl i ním přímo mezi muzikanty. Diváci nepamatují, že by kdy více nasmáli.
Popularita a obliba Mlýnského divadlo se v průběhu 30. let se neustále zvyšovala; do divadla proudily velké davy diváků jak místních, tak i z okolních vesnic a měst. V divadle byl zřízen i stánek s občerstvením, kde si diváci mohli koupit nejrůznější sladkosti.
V roce 1936 tu také hrál ochotnický spolek Hockewanzel, který byl po nástupu Hitlera. k moci rozpuštěn. S tímto nástupem Hitlera k moci opouštěli někteří obyvatelé Mlýny a odcházeli například do Kanady.
V repertoáru divadla převažovaly především veselohry a operety – Cikánský baron, Dívka ze Sschwarzwaldu, Běloušek. V roce 1936 uvedlo šenovské divadlo s pěveckým sborem ARION operetu Lesní ptáček a školáci zde zahráli například pohádku Jak Honza ke štěstí přišel.
Osud lesního divadla nepříznivě poznamenal příchod 2. světové války a jeho činnost ustala někdy v letech 1939 až 1940. „Bouda“ na Marschnerově louce byla nadále využívána jako restaurace.
Tragicky dopadli zakladatelé po roce 1945; paní Marschnerová byla přímo v „Boudě“ ubita a pan Marschner s dcerou byli odsunuti do Swarzwaldu v Německu. Zde se Marschner. živil jako lesní dělník a při jednou pracovním úrazu přišel o život.. Jeho lesní divadlo postupně upadlo v zapomenutí, zarostlo křovím a stromy a posléze už jen ve skále vytesané cesty, schodiště a chodba připomínaly jeho dřívější slávu. Z boudy po válce vznikl rekreační objekt, který se ovšem také postupně začal ztrácet v zarůstajících stromech.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.