Databáze českého amatérského divadla

Texty: www.stránky 2005

Divadelní soubor REGINA působí při Gymnáziu Břeclav a se svou třicetiletou tradicí je pravděpodobně nejstarším dosud činným studentským divadlem u nás.

Počátky REGINY spadají do roku 1970, kdy soubor založili (a následujících 21 let úspěšně vedli) manželé Jana a Bedřich Kaněrovi. Od roku 1988 se na přípravě inscenací podílí Zdeněk Miklín (absolvent 80) a v nepřehlédnutelných intermezzech 1989-99 Michal Huvar a 1991-95 Ladislav Straka (absolvent 84). V roce 1995 se do souboru vrátil - coby čerstvá posila a dnes 1/2 realizačního teamu - Martin Janků (absolvent 88). V divadelním souboru REGINA se za dobu jeho existence vystřídalo ke dvěma stovkám studentů, z nichž některé poznamenal tak hluboce a viditelně, že je lze dosud vídat na scénách renomovaných divadel českých, moravských i slezských (Radim Sasínek, Jana Štvrtecká - oba ND Brno, František Strnad - ND Moravskoslezské Ostrava ...).

Výchozími body prvních představení REGINY byly zájem o literaturu, inspirace poetikou divadel malých forem (zejména Semaforu), využití přirozené muzikálnosti členů souboru a chuť nezůstat pouze u studentské recese. Hudba, velmi často původní, je dodnes důležitou složkou představení. V druhé etapě se soubor pokoušel přejít k závažnějším výpovědím o postavení mladého člověka a k postižení jeho citové hladiny a touhy po svobodném rozletu. Soudobá dramaturgie REGINY se vyznačuje hledáním vlastních pohledů na složitou a nejednoznačnou situaci jedince ve světě - ať již inscenováním na divadle poezie dosud neuvedených autorů (české premiéry z tvorby Ernsta Jandla – 1991, Hanse Carla Artmanna – 1994, Jakuba Hrona Metánovského – 1996), nebo pokusy vyrovnat se s autory či náměty klasickými ( Mínótauros, Záhoř ). V inscenacích, které se postupně dopracovaly až k výrazné divadelní formě, jsou ověřovány nezvyklé scénické metafory, výrazové prostředky a postupy směřující k tzv.otevřenému divadlu .

Z četných vystoupení divadla REGINA stojí za zmínku vedle účastí na národních přehlídkách amatérských divadel (Wolkrův Prostějov, Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov) také prezentace na Festivalu gymnázií v Otrokovicích (1971-1994), hostování v Rakousku (1991), vystoupení na folkovém festivalu Zahrada ve Strážnici (1991) a festivalu Bohnice (1993), společné účinkování s H.C. Artmannem v Malém divadle v Českých Budějovicích (1995) , večer dvou inscenací divadla v pražské Viole (1995) a účinkování na III. setkání českých a moravských básníků Bítov ´98. V březnu 1999 se REGINĚ podařilo uskutečnit sérii vystoupení v New Yorku a ve Washingtonu s českou i anglickou verzí představení Lepší role už nedostaneme.

Pořad Písně žáků Břeclaváků natočila v roce 1973 Československá televize, z Malovaného kvítí (1975) uvedla ukázku, stejně jako Česká televize z inscenace Umanuté mlčení (1989). V roce 1998 byl odvysílán profil divadla v televizním cyklu Moravskoslezský salon
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':