Databáze českého amatérského divadla

Texty: Divadlo poezie REGINA - napsali o ní

Divadlo poezie REGINA

„O břeclavské REGINĚ, jednom z našich nejnespornějších studentských divadel poezie, jsem nejednou napsal…: jde o kolektiv s vyhraněnou a cílevědomou dramaturgií a uměleckou úrovní, která v žánru divadel poezie snese ta nejpřísnější měřítka…“
Miroslav Kovařík v Tvorbě 38/1990

„ Divadlu REGINA bych přál možnost hrát v Praze, protože ačkoli jsou z Břeclavi, jejich způsob humoru mi velmi připomíná to, co mnohým pražským scénám chybí.“

Michal Bartůšek, redaktor MS:
Divadlo poezie REGINA vzniklo v roce 1970 při břeclavském gymnáziu. Hned od počátku bylo charakteristické důrazem na vyznění přirozené muzikálnosti členů. Hudba je dodnes důležitou složkou představení, jež se pokoušejí o neotřelé pohledy, v posledních letech obzvláště po stránce dramaturgické, kdy se sahá po hodnotných žijících autorech/Miroslav Holub, Zdena Bratršovská, Ray Bradbury, Ernst Jandl /. Osobitý režisérský rukopis, pracující s nápaditou scénickou metaforou. Je předpokladem dobrých uměleckých výsledků. Práce přináší plody: REGINA vychovala nejednoho posluchače brněnské JAMU, stovky lidí přivedla ke kumštu, vzbudila nadšené ohlasy, ale rozproudila i břitké polemiky v tisku.
Amatérský soubor zdobí několikeré opakované účasti na vrcholných přehlídkách divadel poezie: účastníkem Šrámkova Písku byl v letech 1974, 1975, 1976, 1977, 1986. Moravu zastupoval na Wolkerově Prostějově 1980, 1988, 1989, 1990 a 1991. V roce 1988 získal Zvláštní cenu poroty za inscenaci Lepší role už nedostaneme, těžící z textů Miroslava Holuba. Z četných vystoupení stojí za zmínku pravidelná účast na festivalu gymnázií v Otrokovicích, zájezd do Německa a každoroční vyprodané rozloučení s absolventy. Výše uvedené letopočty svědčí o trvající vysoké úrovni premiérovaných pořadů.
Uměleckými vedoucími jsou Jana a Bedřich Kaněrovi.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':