Databáze českého amatérského divadla
Texty: Libochovice, www stránky 2005
Slovo o souboru
Ochotnické divadlo má v Libochovicích velmi dlouhou tradici. První zmínky o tom, že se zde hrálo, jsou z roku 1860. Pravidelná činnost pak začala v roce 1926, kdy byl spojením několika spolků (studentský spolek Oharka, vzdělávací spolek Havlíček, místní Sokol, či dělnický dramatický kroužek Slunce) založen Divadelní spolek Scéna. První hrou, kterou se spolek představil divákům, byla hra libochovického rodáka, legionáře a spisovatele, Josefa Kopty, „Revoluce“. Od té doby je činnost v této oblasti velmi intenzívní. Od roku 1958 organizuje spolek také přehlídku amatérských divadelních souborů „Libochovické divadelní léto“. Jedná se o soutěžní ale nepostupovou přehlídku amatérských souborů z celé České republiky, která svými 47 ročníky patří mezi nejstarší přehlídky toho druhu u nás.
V práci Scény se střídala léta bohatá na činnost – hlavně v období do vypuknutí 2. světové války, kdy se hrálo až 7 premiér v roce, jak je doloženo, tak léta slabší. Je jen málo rodin v našem městě, jejichž některý člen si nikdy divadlo nezahrál. Studovala se nejen divadelní představení, ale pořádaly se estrády, Silvestry, divadelní plesy. V posledních 10 letech se spolek Scéna zaměřuje především na komediální žánr. Vyzkoušel si ruskou klasiku – aktovku A. P. Čechova „Medvěd“, okouzlil ho svérázný humor B. Hrabala ve hře „Taneční hodiny pro pokročilé“, značný divácký ohlas zaznamenala konverzační komedie C. Magniéra „Malované milování aneb Věno slečny Laury“. Úspěšná byla také tragikomedie „Motýl, motýl…“ od Aldo Nikolaje, se kterou se soubor poprvé v historii zúčastnil v roce 2001 národní přehlídky ve Vysokém nad Jizerou. V současné době uvádí další úsměvnou a divácky úspěšnou komedii „Manžel na inzerát“, kterou si členové kolektivně upravili na motivy amerických her J. Patricka a se kterou se spolek poprvé v historii amatérského divadla v Libochovicích v letošním roce velmi dobře prezentoval na Jiráskově Hronově.
V roce 2003 bylo v Libochovicích po dlouhých 10 letech otevřeno zrekonstruované kulturní středisko U Tří lip. Divadelníkům se splnil velký sen: po dlouhé době mají krásný sál s moderně vybaveným jevištěm, pěkné šatny a kvalitní zázemí, tedy vše nezbytné pro divadelní činnost. Proto jako poděkování všem těm, kteří se na rekonstrukci podíleli i pro potěšení libochovických diváků rozhodli se členové spolku zrealizovat opravdu „velký projekt“ – za režijního vedení režiséra Jaroslava Kodeše nastudovali klasickou veselohru Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“. Na tomto představení se podařilo zainteresovat zhruba 40 lidí – herců, dětí, muzikantů i techniků. Inscenace se setkává s velmi příznivými ohlasy diváků a na letošní regionální přehlídce venkovských amatérských souborů v Sadské byla nominována k účasti na národní přehlídce ve Vysokém n. Jiz. Jako velkou poctu přijali členové souboru nabídku, aby přijeli zahrát „Naše furianty“ do rodiště Ladislava Stroupežnického, do jihočeských Cerhonic. Ve vesničce, kde žije cca 180 obyvatel, se sešlo za krásného srpnového odpoledne na návsi kolem 500 diváků, kteří ocenili výkony herců dlouhotrvajícím potleskem.
Jak je vidět, ochotnické divadlo zapustilo v Libochovicích své kořeny opravdu hodně hluboko….
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.