Databáze českého amatérského divadla

Texty: Dobřív, expozice o Jindřichu Mošnovi, 2005

V Dobřívi bude otevřena stálá expozice o herci Jindřichu Mošnovi
DOBŘÍV (Rokycansko) 11. května (ČTK) - Ve Staré hospodě v Dobřívi na Rokycansku bude otevřena nová stálá expozice věnovaná herci Jindřichu Mošnovi (1837 až 1911). Mošna do hospody často jezdíval, protože odtud pocházela jeho manželka. Výstava bude zahájena při Hamernickém dnu v sobotu 21. května, řekla ČTK ředitelka rokycanského muzea Miroslava Šandová.
"Původní expozici poničily v roce 1997 záplavy. Před dalšími povodněmi v roce 2002 jsme sice výstavu včas přemístili, ale v samotné hospodě byl metr vody. Trvalo dlouho, než se dala do pořádku. Expozici jsme nyní obnovili a doplnili. Návštěvníky například bude vítat Mošnova figurína v životní velikosti," řekla ředitelka.
Mošna se narodil v roce 1837 v Praze. Svou divadelní dráhu začal u kočovné divadelní společnosti. V roce 1864 začal působit v pražském Prozatímním divadle, o 20 let později přešel do Národního divadla, kde hrál až do smrti v roce 1911. Je nejznámější jako komediální herec, ale ztvárnil i řadu dramatických rolí.
Stará hospoda v Dobřívi je umístěna naproti unikátnímu vodnímu hamru, který je nejvýznamnější technickou památkou svého druhu v republice. Spravuje ho rokycanské muzeum. Jednou ročně pořádá Hamernický den. Kováři předvádějí práce na hamru a soutěží tam učni kovářského řemesla.
Marie Fialová snm
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':