Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lomnice nad Popelkou, Informace o oponě Romualda Skály

Současnost opony je velice smutná. Po výstavě (patrně v roce 1975) se opona ztratila. Mezi ochotníky si tuto záležitost předávají odpovědné osoby jako horký brambor. Někdy se mluví o tom, že měla být dána k restaurování jakémusi malíři, ale ten že ji nevrátil. Já osobně se domnívám, že ji prostě někdo ukradl. Zasílám Vám fotku (je z oné poslední výstavy, je to mě osobně jediná známá fotografie) a text o malíři Skálovi. Jsou tam také upřesňující informace. Vše v příloze.
Josef Šimek Divadelní spolek J.K. Tyl Lomnice nad Popelkou
http://www.dstlomnice.wz.cz _______________________________________________________

Romuald Skála
* 10. 1. 1848 v Kutné Hoře
+ 10. 9. 1901 v Praze
Malíř divadelních dekorací v Praze, potomek staré rodiny Skálů z Doubravky a Hradiště (vedlejší linie Skálů ze Zboře). Pobyl tři léta na pražské akademii výtvarných umění, pak se stal divadelním malířem postupně ve Švestkově divadle (blíže mikulášského kostela v Praze), odkud přešel k Prozatímnímu divadlu, kde pomáhal H. Ullíkovi (či Ullákovi – nečitelné), dvě léta vedl samostatně malírnu na Zbořenci. Opustiv divadlo, zařídil si malírnu dekorační na Vinohradech (na Valdeku). I pak často maloval dekorace pro Národní divadlo – zejména složité architektury a interiéry – a pro více než 400 ochotnických divadel v Čechách i na Moravě….

Dr. Prokop Toman: Malý slovník československých výtvarných umělců


1896 Nová opona
Ve schůzi 3. prosince minulého roku se výbor usnesl požádati akademického malíře Romana Skálu z Prahy o malbu opony s výjevem Libuše věští slávu Prahy a to do vánočních svátků - tudíž do tří týdnů. Malíř Skála, který již před 10 roky namaloval pro lomnické divadlo nové kulisy, převzal zakázku s připomínkou na krátkost požadovaného termínu a slíbil dodávku hned po vánočních svátcích. Opona byla dodána za měsíc po objednávce za 35 zl. 16 kr. Sloužila divadlu 38 roků, naposledy 24. srpna 1930 při představení, které bylo rozloučením s divadlem na radnici před otevřením nové budovy Tylova divadla. Obraz na oponě je poplatný tehdejším projevům vlastenectví. Přesto byla opona velmi cennou památkou v divadelním depozitáři. Bohužel se do něho po poslední výstavě už nikdy nevrátila.

Jaromír Mastník a kol.: Almanach divadelního spolku J. K. Tyl
(Lomnice nad Popelkou, 1986)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':