Databáze českého amatérského divadla

Texty: VALEŠ, Ladislav: Bernartice, Bodlák, Malované na skle, recenze, KP Hanácký divadelní máj Němčice nad Hanou 2017

Bernacké ochotnické divadlo BODLÁK Bernartice
Ernest Bryll – Katarina Gärtner – Jaromír Nohavica: Malované na skle

Bernačtí se pochlapili a na přehlídku do Němčic přivezli hru, která je bezmála stará téměř padesát let a stále patří ke skvostům hudební a muzikálové tvorby. V drtivé většině se hraje na profesionálních jevištích a amatéři si na ni troufají pouze tehdy, pokud se cítí zvládnout všechny důležité složky této náročné inscenace. To znamená hudební složku, v mnoha případech živá muzika (Bernačtí použili hlasový záznam a nebylo to na škodu), podporovanou zpěvem a tady musím zdůraznit, že ten vycházel souboru na sto procent. Bylo radostí a zážitkem poslouchat všechny pěvecké vstupy. Některé mi ještě doznívají v uších při psaní této reflexe. Druhá a důležitá složka je choreografie a pohyb, ten už byl slabší. Pan režisér se omezil na jakési vsazování a řazení herců do různých sestav v rámci působivé a žánrové scény na podkladu téměř lidového a barokního divadla. V mnoha případech pěvecké číslo marně volalo po větší svobodě tanečních vstupů. Domnívám se, že by to značně osvěžilo celkové vyznění kvality inscenace. Kupodivu více nepřesnosti bylo ve třetí složce a to na poli činoherního herectví. Domnívám se, že by bylo záhodno pojednat společně vstupy Anděla a Čerta, nedochází mezi nimi téměř k žádnému jiskření, natož k vzájemnému souboji. Pokud by tomu tak bylo, tak by Smrt v podání Gabriely Malinčíkové jako konečného arbitra o rozhodování života a smrti vyzněla naprosto jinak, uvolnila by se cesta k humoru, po kterém se také volalo ve větší míře.

Starší část souboru, především představitelé četníků, je v mnoha případech o vteřinku pomalejší při citování svých replik, ale v některých případech se to týká i představitelů zbojníků. Líbil se mi představitel Dovypravovače Jiří Šimíček, který přesně traktoval svoji roli.

I přes tyto výtky působilo představení sympaticky a jako celek, neboť soubor k tomuto dodal ještě jako bonus další složku a to opravdovost, upřímnost a čirou radost z pospolitosti. A to opravdu není málo.

Ladislav Valeš
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':