Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Praha, Národní divadlo, návrh opony pro inscenaci opery Tosca, autor Josef Matěj Gottlieb, 1942, depozitář NM Praha

Josef Matěj Gottlieb (1882-1967), dlouholetý vedoucí výpravy Národního divadla, patřil svým školením i profesní dráhou (do Národního divadla nastoupil jako asistent Karla Štapfera) k přesvědčeným tradicionalistům. Jedno z posledních děl pro Národní divadlo, návrh opony pro operu Tosca, ukazuje, jak i z těchto pozic lze vytěžit výtvarné dílo mimořádné působivosti.
Návrh představuje ve své době už neobvyklé téma iluzivní „opony v oponě“. S temným pozadím otevřeného, avšak tmavého jeviště kontrastuje temně purpurový závěs rozevřené opony vpravo. Nejedná se o klasickou iluzivní drapérii obklopující jeviště z obou stran. Výtvarně dominuje zlatá šňůra s třapci, připnutá k oponě velkou ozdobnou sponou s nápisem SPQR, završená stylizovanou vlčicí s kojeňátky – erbovním zvířetem města Říma.
S typickou Gottliebovou pečlivostí a citem pro reálie je tak jednoznačně určeno místo konání děje. Sugestivní je ovšem především výtvarný kontrast zlata, purpuru a zcela temného pozadí, předjímající pochmurný děj opery. Vročení díla do roku 1942 tuto sugestivnost ještě posiluje.
Akcentováním vytrženého detailu se tato Gottliebova pozdní práce již vymyká postupům tradičního jevištního dekoratérství. Ve vzpomínce vytanou časově předcházející, surrealismem ovlivněné jevištní počiny Muzikovy, ale také podobná atmosféra obrazů Skupiny 42.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Národní divadlo, GOTTLIEB Josef Matěj návrh opony pro inscenaci Tosca, 1942


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Národní divadlo, GOTTLIEB Josef Matěj návrh opony pro inscenaci Tosca, 1942