Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lnáře, Divadlo ve Lnářích 1776*

"Divadlo ve Lnářích r. 1776.

V klášteře augustianském ve Lnářích provozovány bývaly v stoletích minulých také divadelní hry, ovšem obsahu náboženského. O jednom takovém představení zachovaly nám tamní paměti zprávu. Praví se tam: Dne 13. února r. 1776 provozována byla jak duchovními členy řádu, tak také i bratřími, jakož i některými hospodářskými úřadníky veliká t r a g e d i e o sv. panně B a r b o ř e. Účastenství bylo ohromné. Na divadlo přijela všechna okolní šlechta, duchovenstvo, hospodářští i vojenští úředníci z celého okolí, že dosti prostranná síň nemohla všechny účasníky pojmouti. Hra vyslechnuta byla s velikou pochvalou i s velikým duševním potěšením jak posluchačů přítomných, tak i samých herců. Divadlo trvalo od půl třetí hodiny odpolední do půl sedmé hodiny večerní. V jednotlivých přestávkách provozována hudba. Památka na toto divadlo zachovala se dlouho v paměti všech účastníků.
J. Hille (regionální historik Blatenska - pozn. A. Debnara)"

Excerpoval Alexandr Debnar, archivář v. v. dne 29. 8. 2016 z časopisu Otavan č. 3 - 4, roč. IV (XXXIX) vydaného v Písku dne 2. 9. 1919, s. 58.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':