Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Krásná Hora nad Vltavou, sál hostince na náměstí, opona veduta města s múzou, autor neznámý, poč. 20. stol., restaurována 1998 akad. mal. Josefou Burianovou, MÚ

Opona neznámého autora pro Krásnou Horu nad Vltavou v okr. Příbram o rozměrech 440 x 270 cm byla pořízena počátkem 20. století pro jeviště spolku divadelních ochotníků Tyl v místním hostinci na náměstí, kde bylo později kino. Nyní zdobí zasedací místnost městského úřadu. V oponě pro Krásnou Horu se setkává tradice veduty s alegorickým výjevem. Není vyloučeno, že veduta města je dílem dobře školeného místního malíře, zatímco výjev v popředí je od jiného výtvarně erudovaného autora.
Múza provázená Amorkem zde věnčí květy symbolický kenotaf s bustou Josefa Kajetána Tyla. Motiv věnčeného héroa (v tomto případě héroa ducha – básníka a herce) přežívala po celé 19. století z tradice klasicismu. V prostředí českých opon se objeví jen sporadicky (např. opona ve Strašíně). Je příznačné, že na oponě z počátku dvacátého století, prováděné přinejmenším ve své figurální složce školeným výtvarníkem, se přistoupilo ke konkretizování – Múza již nevěnčí samotnou bustu, ale kenotaf, symbolický náhrobek dotyčného. Výjev je podán jako obraz, v souladu s dobovou zvyklostí s charakteristickými zaoblenými horními okraji. Lemován je bohatou malbou iluzivních prvků, plochých panó s motivem divadelních masek a draperií, vše je završeno městským znakem v ose výjevu.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 / na základě nově zjištěných skutečností upravil Milan Strotzer, říjen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Krásná Hora nad Vltavou, sál hostince na náměstí, opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Krásná Hora nad Vltavou, sál hostince na náměstí, opona