Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chyše, Zámecké divadlo 1879–1880

Zámecké divadl v Chyši (Gräfliches Schloss-Theater in Chiesch), na svém rodovém sídle provozoval v letech 1879–1880 hrabě Leopold II. Lažanský z Bukové (1854–1891). Provoz tohoto německy hraného divadla je možné rekonstruovat na základě unikátních archivních materiálů, jako jsou rozsáhlý soubor divadelních cedulí, služební řád, kniha pokut, smlouvy s herci, inventáře garderoby aj. Z dosavadního výzkumu vyplývá, že Chyšské zámecké divadlo bylo svébytným podnikem, který v mnoha ohledech vybočoval z kontextu zámeckých scén; divadlo bylo například díky volnému prodeji lístků otevřené pro veřejnost a podnikalo zájezdy do okolí.
Mgr. Berenika Urbanová Zemanová, teatroložka a pracovnice Kabinetu pro studium českého divadla (ex pozvánka na přednášku Teatrologické společnosti, květen 2016)

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':