Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chrudim, opona, restaurování, sbírka 2015

Chrudimskenoviny.cz » Zbývá ještě sehnat takřka půl milionu korun, aby mohla být zachráněna nejstarší chrudimská opona
Zbývá ještě sehnat takřka půl milionu korun, aby mohla být zachráněna nejstarší chrudimská opona
29. Květen 2015

Chrudim - Regionální muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku na záchranu nejstarší chrudimské opony z roku 1854, jež byla součástí vybavení prvního zdejšího divadla, které fungovalo v bývalém kostele svatého Jana Křtitele na místě dnešní Komerční banky. Akce přitom vznikla z podnětu dnes již bývalé ředitelky muzea Martiny Vítkové a právě tato aktivita jí měla podle všeho zlomit ve funkci vaz.

Samotná opona je dílem akademického malíře Jana Kokeše, který vystudoval Akademii výtvarného umění ve Vídni u profesora Waldmüllera. Od roku 1850 působil pak v Chrudimi jako portrétista a malíř sakrálních obrazů. Opona s námětem Libušiny věštby patří do slavné éry chrudimského ochotnického divadla. Při její první prezentaci byl přítomen autor české hymny František Škroup a dirigoval svoji Chrudimskou ouverturu, věnovanou otevření starého chrudimského divadla. Vystupoval zde také Josef Kajetán Tyl. V té době stál přitom v čele ochotnického divadla dr. Emanuel Pippich, který získal chrudimskému divadelnictví věhlas. Chrudim měla celkem tři opony. První shořela v roce 1850 při velkém požáru. Tato druhá opona vznikla před rokem 1854 a v divadle sloužila do 90. let 19. století. Poté byla vystřídána novější secesní oponou, která se ale také nedochovala.

Kokešova secesní (!JV) opona je nyní v péči restaurátorů. Přispívat na ni je v současnosti možné do tří zapečetěných pokladniček, jež jsou rozmístěny v Regionálním muzeu, v turistickém a informačním centru na Resselově náměstí a v prodejně s autopotřebami firmy Auto Slavíček v ulici Obce Ležáků. Přispívat na záchranu nejstarší chrudimské opony je rovněž možné prostřednictvím transparentního účtu vedeného u Komerční banky 107-9991200257/0100. První etapa restaurátorských prací v hodnotě 200 tisíc korun je už ale pokryta z prostředků, jež byly použity z rezervního fondu muzea a příspěvků Pardubického kraje a také finančního daru chrudimského starosty Petra Řezníčka (SNK-ED), který s ním ještě dojednala bývalá ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Martina Vítková. Nyní bude zapotřebí získat ještě dalších 460 tisíc korun, aby mohly být restaurátorské práce na oponě úspěšně dokončeny.

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':