Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chrudim, vystavení opony, Český rozhlas Pardubice 3. 5. 2015

Český rozhlas Pardubice Zpravodajství 3. května 2015 v 11:21

V Chrudimi objevili druhou nejstarší oponu v České republice, vrátí ji na scénu

Historická opona chrudimského divadla je stará 150 letFoto: Pardubický kraj
Dalo by se říct, že opona je největším symbolem divadla. Dokonce se někdy může stát kulturní památkou. A právě jednu takovou se pokusí zachránit v Chrudimi.
Několik desetiletí ležela zapomenutá v muzejních depozitářích. Teď si ji ale můžete prohlédnout v regionálním muzeu. Muzejníci ji totiž chtějí vrátit na scénu a vypisují veřejnou sbírku na její opravu.
Opona stará 150 let ležela od padesátých let v depozitáři. Předtím ale samozřejmě sloužila divadlu tak jak má.
„Ta opona původně byla v kostele, který sloužil jako divadlo v Chrudimi. Divadlo ale v 50. let 19. století vyhořelo. Ta první opona shořela a následně byla malířem Janem Kokešem namalována tato,“ říká bývalá ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Martina Vítková.
Opona je starší než Národní divadlo
Na oponě je Krok a jeho dcery - Kazi, Teta a Libuše, jak věští slávu Prahy. „Protože to byla doba obrozenecká, doba úsvitu a snah o národní stát, tak proto tedy i v té Chrudimi je ta Praha. Koneckonců ta opona je starší než základní kámen Národního divadlo. To je 1868 a tady už divadlo bylo,“ dodává Vítková.
Opona, která má pět metrů na výšku a skoro osm metrů na délku, je druhou nejstarší oponou v republice. A rozhodně si zaslouží slavný návrat na scénu. Už brzo začne fungovat veřejná sbírka, zatím si můžete oponu prohlédnout přímo v regionálním muzeu.

„Je vystavena, aby se lidé mohli přijít podívat a viděli, do čeho jdou,“ říká Tomáš Libánek z krajského úřadu. Předběžný odhad na její zrestaurování činí v tuto chvíli asi 800 tisíc korun.
„Na první pohled je vidět, že to je velice zajímavá práce malířsky. Byla to profesionální věc. Je to kvalitní věc. To poškození je značné, ale to vychází z toho, že ta opona sloužila, byla v provozu. Ta barevná vrstva tím trpěla,“ zhodnotil oponu restaurátor Jiří Látal.
Veřejnou sbírku vypíše muzeum už na konci dubna. Přispět můžete hned na několika místech.
Pokračuje Tomáš Libánek. „Budou vybírány prostředky, na různých místech budou kasičky. Jedna z nich bude na radnici, jedna z nich bude v muzeu. Ta veřejná sbírka by měla sloužit k tomu, aby se podařilo zrestaurovat tu oponu, která je jedna z nejvýznamnějších v republice.“
Po rekonstrukci by opona měla viset v chrudimském divadle, kde by ji před každým představení mohli obdivovat diváci.
Autor: Naďa Kubínková (KUB)
Pořad: Zprávy | Stanice: Pardubice
| Délka pořadu: 4 minuty

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':