Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER. Milan: Národní přehlídka seniorského divadla Miletín 2014. AS 3.9.2014-Přehlídky a festivaly. (

Národní přehlídka seniorského divadla Miletín 2014

V listopadu se ve východočeském Miletíně uskuteční 11. ročník Národní přehlídky seniorského divadla, která se koná od dob svého vzniku jako bienále. K účasti se přihlásilo osm divadelních souborů

Činoherní
Hudební

Přehlídka je koncipována jako příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let.

Programová rada přehlídky, sestávající z členů odborné rady pro amatérské divadlo NIPOS-ARTAMA Praha, přijala do programu všechny přihlášené inscenace. Jednu z nich ‒ Jaroslav Rudiš: Salcburský guláš v provedení Divadelního spolku Scéna Libochovice ‒ musel soubor odvolat pro závažné onemocnění jednoho z hlavních představitelů hry. Do optimálního počtu osmi hracích míst byla poté doplněna nesoutěžní inscenace Tanečního studia Light Praha Hlasy země. Nesoutěžní proto, neboť soubor nesplňuje základní podmínku věkového složení. Nicméně, Hlasy země tematicky souvisí se seniorskou problematikou a navíc oživí jinými divadelními prostředky kompaktní činoherní programovou skladbu přehlídky.

Přehlídku zahájí Divadelní spolek Proměna REMEDIUM Praha o. s. kolektivním dílem ‒ hrou Vražda v penzionu pro starší dámy. Po něm se na jevišti Sousedského domu v Miletíně vystřídají soubory Kolár Police nad Metují, Taneční studio Light Praha, PIKI Volyně, Vojan Hrádek nad Nisou, Vojan Libice nad Cidlinou, Nakop Tyjátr Jihlava a Vicena Ústí nad Orlicí, který přehlídku zakončí inscenací předlohy Oldřicha Daňka Hříčky o královnách.

V rámci přehlídky se uskuteční společné diskuze k inscenacím a vystoupením. Tato diskuzní setkání by měla mít především společenský charakter, jako ostatně celý přehlídkový program. Odbornou oporou diskuzí budou profesor PhDr. Jan Císař, Csc., profesor Mgr. František Laurin a PhDr. Milan Strotzer. Ti také mohou doporučit nejzdařilejší a nejpodnětnější inscenace k účasti na festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov 2015.

11. ročník Národní přehlídky seniorského divadla se uskuteční ve dnech 21.–23. listopadu 2014 v Sousedním domě v Miletíně.

Přehlídku pořádá Divadelní soubor Erben o. s. Miletín ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha a za podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Města Miletín a sponzorů z místa a okolí.

Program přehlídky v příloze.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':