Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, Nové divadlo, o oponě Ivany Hejdukové Richard Watzke, srpen 2014

http://www.richardwatzke.cz/nove-divadlo-vernisazi/ (140819)
Nové divadlo na vernisáži!
Nové divadlo v Plzni má překrásnou oponu, kterou vytvořil génius, jehož práci miluji stejně silně, jako dílo Bedřicha Dlouhého, Milana Grygara či naší jedničky, Jiřího Anderleho. V návaznosti na sklo Stanislava Libenského, je tedy pro mne tvorba Ivany Hejdukové něco, co mne přivádí doslova do stavu nevýslovné radosti.

Náhody se dějí
Náhody jsou od slova nahodit. Správné pochopení nás poté vede tam, kde máme být. A proto je více než úžasné, že autor opony Nového divadla v Plzni, je zároveň První dámou vybrané výtvarné společnosti, která zdobí vilu, v jejichž prostorách se dne 21.8.2014 uskuteční třetí vernisáž značky Richard Watzke, nyní ve stylu Garden Party.
Jak se maluje opona?
Namalovat takovou oponu je vlastně naprosto jednoduché. Najdete si takovou skromnou zeď, na kterou pověsíte plátno, k tomu plátnu si stoupnete a malujete. Rozdíly jsou vlastně nepatrné. Jen plátno má velikost menšího obchodního domu, aby jste se k němu dostali, je nutné postavit u něj lešení a barvu, tak tu si musíte nosit po kýblech. Jednoduše, takové běžné malování. Malujete den, dva, tři, týden, dva týdny, tři týdny a čtyři týdny. Prostě malujete stále, stále a stále. Lezete na lešení a zase lezete z lešení. Pomáhá vám k tomu muž, dcera, no prostě normální rodinná zábavička. Někdo si jede na dovolenou, užívá si na chalupě, jezdí na kole a někdo si jen tak střihne malování opony pro divadlo. Je to pochopitelně velmi odlehčené, ale v zásadě se to dá takto diletantsky popsat. Aby však výsledek stál za to, musíte mít nápad, koncept, dar a to vše pod kontrolou tak, aby jste i vzhledem k rozměrům plochy věděli, kam která z těch čar vlastně míří a jak každá jednotlivá spolu souvisí. A na to, je potřeba věru mnoho sil, odvahy a také zodpovědnosti.
Tím nejpodstatnějším je však talent. A ten rozvíjený poctivou prací, nekonečně dlouhými hodinami trávenými nad zvoleným podkladem a jasnou vizí, ústí v něco, co je tak překrásné, že nás dělá šťastnými doslova po celé generace. A to, že je nová opona, Nového divadla překrásná, je skutečnost. A jelikož práci Ivany Hejdukové již nějakou tu dobu sleduji a mé nadšení nad jejími výsledky je čím dál tím větší, vůbec mne nepřekvapuje, že byla vybrána pro tuto důležitou tvorbu právě ona.
Při každém vystoupení se tak budeme moci kochat tím nádherným dílem, jediným obrazem dekorujícím a zároveň tak nějak očekávaně ukrývajícím to, co nám připravil autor, režisér a herci. Ta dokonalost je tedy zde věru na místě. Zkusme si jen představit, kolik pozornosti si tento obraz, lemovaný rámem zvaným divadlo, během svého působení užije. Tu energii očekávání, připrav, premiér a představení, interakce, potlesku či slz plných dojetí a obdivu. To vše je důkazem a zároveň odměnou, která jako energie zde poletuje již přímo ve svém zrodu. A proto je mi velkou ctí, že mohu, jako pomyslnou oponu, uvést Ivanu Hejdukovou i na své vernisáži ala Garden Party, která se uskuteční dne 21.8.2014 v překrásné vile na okraji Prahy.

Foto:
malování opony Nového divadla http://www.richardwatzke.cz/inc/wp-content/uploads/2014/08/malování-opony-Nového-divadla-1140x468.jpg
detail opony – lešení, klasické pracoviště pro výtvarníka http://www.richardwatzke.cz/inc/wp-content/uploads/2014/08/detail-opony-lešení-klasické-místo-pro-výtvarníka-1140x468.jpg
autor a jeho dílo http://www.richardwatzke.cz/inc/wp-content/uploads/2014/08/autor-a-jeho-dílo-1140x468.jpg

Viz Obrázky

Související Osobnosti

Související Obrázky

Plzeň, Nové divadlo, tvorba opony 1,  2014
Plzeň, Nové divadlo, tvorba opony 2,  2014
Plzeň, Nové divadlo, tvorba opony 3,  2014


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':