Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, Divadlo J. K. Tyla (Nová scéna), opona - abstrakce, autorka Ivana Hejduková, 2014

Vzácně se poštěstí, aby se v souboru zpracovávaných opon objevilo dílo nejen z 21. století, ale dokonce z jeho druhého desetiletí. Takovým dílem je opona plzeňského Nového divadla, dílo Ivany Hejdukové (nar. 1958).
V novém století lze očekávat oponu netradiční a nekonformní. Tyto předpoklady však dílo Ivany Hejdukové splňuje jen zčásti. Opona je nefigurativní, vydává se pohodlnou cestou citací starších abstraktivistických postupů. Genezi některých shledáme zpětně až do 80. let 20. století, některé jsou ještě starší. Je nám zde předkládán jakýsi pohodlný „moderní klasicismus“ nového typu.
Nicméně, nebyly to zrovna opony divadel, které v historii umění prosazovaly nové výtvarné směry a nevyzkoušené postupy. V tomto rámci je opona Ivany Hejdukové dílem, které plně zapadá, přes svou zdánlivou novost, do ustálených tradic tohoto oboru výtvarné tvorby.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Plzeň, Nové divadlo, opona Ivany Hejdukové, 2014


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':