Databáze českého amatérského divadla

Texty: Boška, Jan a Jindřich, výstava v Prachaticích, 2014

Malířský rod Bošků z Vlachova Březí zanechal stopu daleko za hranicemi Prachaticka, a to především díky tvorbě pro loutkové divadlo, cirkusy a poutě.

Jan (1854–1933) a Jindřich (1893–1964) Boškové patřili mezi nejvyhledávanější malíře opon a dekorací pro loutkáře putující po českých zemích - mezi jejich pravidelné zákazníky patřili Kopečtí, Janečkovi, Dubští, Flaksovi, Kaiserovi, Pflégrovi, Berouskovi, Kočkové.

Výstava je společným projektem Prachatického muzea a Národního muzea – Muzea české loutky a cirkusu. Představuje tvorbu Bošků z různých úhlů pohledu, aby dohromady složila výmluvný obraz dvou pozoruhodných osobností. V Muzeu české loutky a cirkusu jsou k vidění opony, dekorace i předlohy, podle kterých je malíři vytvářeli. V Prachatickém muzeu je pak představena sakrální a volná tvorba Jana a Jindřicha Bošků. Speciální pozornost je věnována technikám, které používali.

Veřejná vernisáž výstavy Malíři Boškové z Vlachova Březí se uskutečníla 1. dubna 2014
Výstava (2.4.2014-25.5.2014)
Ex: http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Vystavy-HM/Maliri-Boskove-z-Vlachova-Brezi.html (JV 140411)

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':