Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chlum, restaurace opony 2012, čl. ČTK

Chlum na Rokycansku restauruje historickou divadelní oponu
Unikátní divadelní oponu, kterou v roce 1923 oboustranně namaloval jihočeský malíř Jan Horký a vyzdobil motivy ze starých českých pověstí, nechá letos restaurovat obec Chlum na Rokycansku. Na rozměrné plátno dostane dotaci 300.000 korun od Plzeňského kraje, řekla ČTK vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Alena Svobodová.
"Ta opona je opravdový unikát, je dokonce památkově chráněná, podobně zajímavá opona je v kraji ještě v Kyšicích u Plzně," uvedla. Plátno o rozměrech tři krát čtyři a půl metru je stářím a vinou špatného skladování v minulosti místy potrhané a poškozené. Částka z kraje ale na jeho kompletní záchranu nestačí. Zbytek z potřebných 450.000 korun musí ze svého omezeného rozpočtu doplatit obec, kde žije necelá padesátka obyvatel.

Podle starosty Jiřího Ryse má opona za sebou pohnutou minulost. Ještě před zhruba deseti lety ležela zapomenutá v jednom z podlaží památkově chráněného špýcharu. Smotanou ji našel při vyklízení tehdejší starosta František Jansa, nechal očistit a pověsit v kanceláři obecního úřadu. Památkáři ji pak prohlásili za památkově chráněný předmět.
"Někteří pamětníci si to možná ještě pamatují, ale já jsem dřív vůbec nevěděl, že tady něco takového vůbec je," přiznal Rys. Podle místostarostky Evy Jonákové se neví, jak dlouho plátno leželo ve špýcharu. Úplně jasné není ani to, kdy se do vesničky dostalo - není totiž zdejší. "Jak dříve chodívali a kočovali komedianti, tak tady přes zimu byli na nějaký čas v hospodě a pak neměli na zaplacení, tak tady nechali oponu a šli dál," popsal starosta, jak vesnice k unikátu přišla.

Na opravu opony je vypracovaný odborný posudek. Restaurátoři musejí plátno opatrně navinout a odvézt. Pak vyspraví poškozený textil a nakonec opraví malbu. Opona dostane také nový samonosný otočný rám, aby bylo možné nahlédnout na druhou stranu. Na lícové straně je vyobrazena scénka Oldřicha a Boženy ze Starých pověstí českých. Na zadní straně, která mohla divadlu sloužit i jako kulisa, je pohled na Hradčany mezi sloupy.
Radnice už vybrala restaurátory. Do práce se pustí v následujících týdnech. Opona má být opravená a znovu umístěná na obecním úřadě nejpozději na konci října.
vydáno: 31.1.2012 10:01 | autor: ČTK: Lada Pešková, kš
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':