Databáze českého amatérského divadla

Texty: Litomyšl, opona, 2011 TV2, průvodní slovo Jiří Valenta

Litomyšl, opona, 2011 TV2, cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 2. díl, Malované opony zámeckých divadel

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215560/

Je to krásný pocit sedět na jevišti valdštejnského zámeckého divadla v Litomyšli a kochat se přímo krásou, která je tady zachována. Hrabě Jiří Josef z Valdštejna tady před 220 lety zbudoval tenhle poklad a sám na něm po 10 let vystupoval se svou rodinou a s přizvanými šlechtici. Bývaly to velké události, na které se sjížděly šlechtické rodiny ze širokého okolí. No a takové divadlo zasluhovalo, aby bylo vybaveno nejpěknějšími kulisami, které mohl hrabě v té soutěži zámeckých divadel nabídnout. I pozval Josefa Platzera, vynikajícího scénografa Nostického divadla a později potom divadel vídeňských. A Josef Platzer pochopitelně ochotně vymaloval celou řadu prospektů, kulis pro všechna možná prostředí. A také, a to je , zdá se mi, světový unikát – dvě opony. Opony překrásné s velkými fantaziemi staveb nereálných, které za oněmi krajními vázami toho proscénia běhaly normálně jedna opona za druhou. A zřejmě byly používány při představeních různě.
V dalších letech po Jiřím Josefovi pokračovala činnost na tomto jevišti, ale v polovině 19.století zde také na jevišti již vystupovaly místní ochotnické soubory a bylo tu inscenováno 37 her. A když se potom podíváte na další vývoj divadelních jevišť, těch měšťanských, tak uvidíte, že vlastně ten barokní princip zadního prospektu krásně malovaného s postranicemi je vlastně zachován v postupech měšťanského divadla. Josef Platzer tady zanechal pomník svého díla. Má tady vlastně jediné doklady jeho jistě nesmírně rozsáhlé výtvarné scénografické praxe. Nic jiného se z jeho díla nezachovalo, než všechno to, co představuje toto divadlo a zámecká galerie.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':